4A İptal Sicilleri Ne Demek?

4A iptal sicilleri, asıl sicil ve ek sicile ilişkin verilmiş belgelerin silinmesidir. Silinen belgeler, iptal sicilleri adını alır. 4A’lı işçiye başka başka sicil numaraları verilemez. Asıl sicile ek dışında ilave başka sicil numarası verildiyse bu sicil numarasının iptal edilmesi gereklidir. Kişilerin hizmet dökümünde problem oluşmaması için iptal sicilleri, sicil alanına eklenmiştir. Hizmet dökümü sigortalı olarak çalışan kişinin çalışma süresi boyunca işveren ya da kendisi tarafından ödenen primlerini gösterir. 4A’lı olma durumunda çalışan kişi bir işçi olduğu için prim ödemeleri işveren tarafından yapılır. Bu hizmet dökümde geriye dönük bir problem çıkmaması için kayıtların düzenli olarak tutulması gerekir. Kayıtlarda oluşabilecek hata kişilerin emekli olma sürecine zarar verebilir. Bu zararın oluşmaması için yanlış kayıtlarda 4A iptal sicilleri kullanılır.

4A İptal Sicilleri Ne Demek?

4A Sicil Belgeleri Nelerdir?

4A sicil belgeleri asıl, ek ve iptal sicilleridir. Asıl sicil kaydı çalışanın, çalışmaya başladığı gün işveren tarafından ödenen sigortasıdır. Asıl sicil kaydında bir ay içinde ilk olarak ödenen prim esas alınır. Ödenen ilk prim her zaman asıl sicil belgesidir. Belirli bazı durumlarda bu asıl sicil belgelerine ek prim belgeleri eklenebilir. Ek primler çalışanın hizmet durumuna yöneliktir. Asıl hizmete ek yapılan çalışmaları kapsar. Hizmet dökümünde asıl ve ek sicil kaydı bulunur. Bu sicil kayıtlarının yanında fazladan bir belgenin eklenmesi, yanlışlıkla yapılan bir ödeme ya da belgenin olması durumunda 4A iptal sicilleri devreye girer. 4A iptal sicilleri silinme işlemi içindir. Belgelerde sorun oluşmaması için iptal sicili gereklidir.

4A Sicilinde Neden İptal Sicili Neden Bulunur?

4A sicilinde iptal sicili bulunmasının birden fazla nedeni bulunur. İptal sicili sadece hatalı veri girimi nedeniyle oluşturulmak zorunda kalınmış olabilir. Ek primin tüm işçilere aynı anda eklenmesi için kaldırılması durumlarında da iptal sicili kullanımı mümkündür. Kısa çalışma ödeneği başvurusu için de iptal sicili talebinde bulunulabilir. 4A siciline belge girilirken yanlış kanun maddeleri işlenebilir. Bu yüzden işlemleri uygun sırayla yapabilecek birinin iş başında bulunması gerekir. 4A iptal sicilleri teşvik kanun numarasının yanlış girilmesi sonucu da başvurulan bir yoldur.  İlave ödeme yapılmış işçinin primleri düzeltilmek zorundadır. İşçinin prim girişinde yapılan hatanın düzeltilmesi için 4A iptal sicilleri önemlidir.

4A Sicili Nasıl Kontrol Edilir?

4A sicili e devlet üzerinden kontrol edilir. E devlete, TC kimlik numarası ve e devlet şifresi ile giriş yapılır. 4A sigortalı tescil tespit kaydı sayfası açılır. Hizmet dökümünü bu sayfa üzerinden görmek mümkündür. Sicil sorgulanarak sicil üzerinden yapılan prim ödemeleri kontrol edilir.  4A iptal sicilleri, asıl siciller ve ek sicillerin kontrolü ara ara işçi tarafından sağlanmalıdır. Prim ödemelerinde hata olmaması ve eksik yatırılmaması için bu kontroller gereklidir.  Hizmet dökümünde eksiklik bulunması durumunda işçi çalıştığı yere ve Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvurmalıdır.

Yorum yapın