Adalet Bakanlığı Adli Sicil Kaydı Sorgulama

Resmi kurumlar ya da resmi kurumlara yapılan farklı başvurular için adli sicil kaydı istenebilmektedir. Kayıtların belgeli şekilde alınabilmesi için önceli dönemlerde gerekli makamlara bir dilekçe ile başvurup talebin yerine getirilmesinin beklenmesi gerekiyordu. Ancak artık pek çok devlet işleminde olduğu gibi adli sicil kaydının sorgulanabilmesi için de e – Devlet Kapısı kullanılabilmektedir. Sistem kullanımları için e – Devler girişinin yapılması gerekmektedir. Ancak bu alanda bir takım önemli hususlara dikkat edilmesi gerektiği bilinmektedir.

Vatandaşlar Adalet Bakanlığı adli sicil kaydı sorgulama hizmetleri kapsamında 24 saat içerisinde en çok dört adet belge oluşturabilmektedir. Bu neden yüzünden belge talepleri fazla ise günlere bölerek hareket edilmesi gerekmektedir. Ayrıca belge oluşturmalarında belgenin verileceği kurum ya da kuruluşların doğru şekilde işaretlenmesine de özen gösterilmelidir. Aksi halde hatalı sonuçlar alınabilmektedir. Bireyler belge edinimler için öncelikle bahsedilen hususların maddeler halinde verilen hallerini onaylamak zorundadır. Bunun için açılan sayfadaki “Yukarıdaki bilgilendirme yazısını okudum.” ibaresinin yan kısmındaki boş kutucuğa tıklanmalıdır. Sonrasında ise alt bölümdeki “Devam Et” butonuna basılmalıdır.

Adalet Bakanlığı Adli Sicil Kaydı Sorgulama Sistem Kullanımı

Onaylanalar neticesinde ikinci aşama olan sorgulama formu ekranlara gelmektedir. Bireyler sorgulama form doldurulmasına gereken hassasiyeti göstermelidir. Form içerisinde yer alan bilgilerin tamamen doğru olması, belgelerin geçerlilik taşıması için önem arz etmektedir. Gerekli doldurma işlemlerinin tamamlanmasından sonra kontrol edilmesi de önerilenler arasındadır. Kullanıcılar kontrollerinden sonra sorgulama sonuçlarını elde edebilmektedir.

Bireylerin üç aşamalı olarak da görülen Adalet Bakanlığı adli sicil kaydı sorgulama sistemine erişimleri https://www.turkiye.gov.tr/adli-sicil-kaydi linki ile sağlanmaktadır. Linkin kullanımı için sisteme bilgisayarlar üzerinden giriş yapılması yönünde bir şart bulunmamaktadır. Sistem akıllı cihazlarla da çalışmaktadır.

Yorum yapın