Adalet Bakanlığı İcra Dosyası Sorgulama

İcra dosyaları ya da bu alanda yapılan ihbarnameler, ilgili bireylerin ikamet adreslerine gönderilmektedir. Ancak gönderimler online sistemlere göre daha uzun sürede gerçekleşmektedir. Bunun yerine hakkında açılmış bir icra davası olduğundan yana şüphe eden vatandaşlar Adalet Bakanlığı icra dosyası sorgulama sistemini kullanabilmektedir. Sistem kullanımları otomatik bir şekilde gerçekleştiği için oldukça kolay şekilde işlemektedir. Ancak kullanımların ya da bir başka deyişle sorgulamaların gerçekleşebilmesi için e – Devlet Kapısı’na giriş yapılması gerekmektedir.

Adalet Bakanlığı icra dosyası sorgulamak için verilen linke tıklamak bir giriş sayfasına yönlendirme sağlamaktadır. Giriş sayfası, e – Devlet Kapısı açılımlarından sonra aktif hale gelmektedir. Bu bağlamda kullanıcıların “Kimliği Şimdi Doğrula” şeklinde olan butona basmaları gerekmektedir. Kimlik doğrulama işlemleri T.C. Kimlik No ve e – Devlet şifresi ile yapılabilmektedir. Bunların yanı sıra sistemin üst kısmında sıralı olarak verilen mobil ya da elektronik sistemlerde ile de kimlik doğrulama aşamalarının sona ermesini sağlamak mümkündür. Sisteme girişleri başarılı olan kullanıcılar saniyeler içerisinde Adalet Bakanlığı tarafından onaylanan resmi sorgulama ekranlarına erişim sağlayabilmektedir.

Adalet Bakanlığı İcra Dosyası Sorgulama Aşamaları

Vatandaşların otomatik olarak sorgulanan ilk aşamada icra dava dosyaları listeli bir şekilde görüntülenmektedir. Herhangi bir dava kaydının olmaması halinde ise “Adınıza açılmış ya da müdahil olduğunuz bir dava dosyası bulunamamıştır.” yazısı ekranlara gelmektedir. Kullanıcılar ikinci aşamada sayfanın sol kısmandaki “Temel Dosya Bilgileri” bölümüne tıklayabilmektedir. Bu aşama, ancak icra davası mevcut ise kullanıma hazır hale gelmektedir. Aksi takdirde menüde pasif bir şekilde bekletilmektedir. Elde edilen veriler sistem özellikleri sayesinde sosyal medya üzerinden de bir tık ile paylaşılabilmektedir.

Vatandaşlar Adalet Bakanlığı icra dosyası sorgulama adresi olarak https://www.turkiye.gov.tr/adalet-icra-dosyasi-sorgulama linkini kullanmalıdır.

Yorum yapın