Adalet Bakanlığı Mahkeme Dava Dosyası Sorgulama

Günümüzde devlet kurumları ile alakalı olan işlemler 2008 yılında kullanıma açılmış olan e – Devlet Kapısı üzerinden anında halledilebilmektedir. Adalet Bakanlığı dava dosyası sorgulama işlemleri de e – Devlet Kapısı ile gerçekleştirilebilen işlemler arasında yer almaktadır. Bu alanda bireylerin gerekli olan sayfalara erişim sağlayabilmeleri için sisteme giriş yapmaları şarttır. Sistem girişleri ise özel talepler neticesinde elde edilen e – Devlet Kapısı şifreleri ile yapılmaktadır. Şifreler isteklere göre bankalardan, mobil bankacılık hizmetlerinden ya da PTT üzerinden alınabilmektedir.

Vatandaşların Adalet Bakanlığı dava dosyası sorgulamak için hazır olarak kendilerine verilen şifreleri kullanmaları yeterli olacaktır. Ancak şifrelerini ilk kez kullanacak bireylerin bu alanda şifte değişikliği yapmaları önerilmektedir. Böylece özel hale getirilen şifrelerin e – Devlet Kapısı girişlerini daha güvenli hale getirmesi sağlanmaktadır. Sistem içerisinde bireysel olarak pek çok veri bulunduğu için şifrelerin farklı kişiler ile paylaşılmaması da önerilenler arasındadır. Dava dosyası sorgulamak için sistem kullanımlarında e – Devlet şifresinin yanı sıra; mobil imza, T.C. kimlik kartı, elektronik imza ya da banka gibi olanaklar ile de girişler yapılabilmektedir.

Adalet Bakanlığı Dava Dosyası Sorgulama Sistemi

Adalet Bakanlığı ile gerçekleştirilen çalışmalar neticesinde e – Devlet Kapısı altyapısından sunulan sorgulama hizmetlerinde bireylerin adlarına açılmış olan davalar giriş yapılma gününe göre sıralanmaktadır. Davalar arasında İcra Dosyası Sorgulama Hizmeti de verilmektedir. İcra dosyaları aşağı kısımda verilecek olan sorgulama linkine yeni eklenen hizmetler arasındadır. Kullanıcılar link ile dava dosyalarının yanı sıra temel dosya bilgilerine de erişim sağlayabilmektedir.

Adalet Bakanlığı Dava Dosyası Sorgulama linki https://www.turkiye.gov.tr/davalarim şeklindedir. Bireylerin dava dosyalarının ekranlara gelmesi, sistem kullanım oranlarına göre anında ya da maksimum bir dakika beklenmesinden sonra mümkün olmaktadır.

Yorum yapın