Akbil İptal Etme

Akbil Nedir?

Akbil Kullanımı İstanbul’da toplu taşıma araçlarında kullanılan bir akıllı bilet sistemi olarak hayatımıza giren bir konu. İstanbul Büyükşehir Belediyesi kuruluşlarından BELBİM aracılığı ile piyasaya sürülen ve kullanılan bir elektronik kart olan akbil 01 Ocak 2015 tarihinden itibaren kullanılmamakta. Bu kartın yerine bu tarihten itibaren aynı nitelikte olan İstanbul kart kullanılmakta. Akbil kullanımı sırasında depozitolu olarak kullanımda olan bir elektronik kart idi. Bu nedenle iptali halinde depozito almak mümkün olabilmekte idi.

Bu kartın patenti yine İstanbul Büyükşehir Belediyesine ait bulunmakta idi. İstanbul’da bulunan otobüs hatlarında, metro hattında, deniz otobüslerinde, şehir hatları vapurlarında kullanılabilen akbilin yerini İstanbul kart almıştır. Günümüzde akbil yerine bu kart kullanılmakta. Akbil Kullanımı günümüzde olmasa da birçok kişi İstanbul kartları da akbil olarak isimlendirmekte ve bu şekilde kullanmakta.

Kartın kendisine eski alışkanlık olarak akbil demeye devam eden birçok insan bulunmakta. Temel olarak iki kart arasında anlam olarak fark olmasa da uygulamada ve kullanımda bir takım farklılıklar var.

Akbil İptal Etme

Akbil İptal Etme

Toplu taşıma araçlarına ait alınan bu kartların kullanılmadığı zamanlarda iptal edilmesi ve para iadesi yapılabilmesi mümkün mü? Akbil sisteminden farklı olarak İstanbul kart depozitosuz olarak satılmakta olup bu kartlar ile ilgili olarak bir iptal veya iade işlemi yapılması söz konusu değil. Özellikle kartların kaybolması veya bir şekilde çalınması halinde de eğer kartı kişiselleştirme işlemi yapmamış iseniz yapabileceğiniz her hangi bir şey yok.

İstanbul kart kullanımı anonim olarak veya kişiselleştirilmiş olarak yapılabilmekte. Dolayısı ile anonim kartlar kime ait olduğu belli olmayan üzerinde bulunduran herkes tarafından rahatlıkla kullanılabilir bir halde bulunur. Akbil İptal Etme işlemi gibi bir işlem İstanbul kart için söz konusu değildir. Kartın kaybolması veya başka kişilerin eline geçmesini önlemek amacı ile kartı kişiselleştirme işlemi yapabilmek mümkün.

Kişiselleştirme yapılan kartlar kartı kullananların kişisel bilgilerine göre üyelik sistemi oluşturulmuş olur. Bu şekilde yapılan kartların kaybolması veya çalınması durumunda kartı bloke ettirmek mümkün. Ayrıca kart içinde bulunan miktarın alınacak yeni karta aktarımı için başvuru yapmak ve bu miktarı kurtarmak da mümkün hale gelir.

Akbil İptalinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Toplu taşıma araçlarında kullanılan bu kartların iptali ile ilgili olarak kullanıcıların dikkat etmesi gereken hususlar vardır. Bu hususlar;

  • Akbil İptal Etme konusu günümüzde kullanılan kartlar için geçerli değil. Dolayısı ile herhangi bir yere başvuru yapmak gerekmez.
  • Adınıza kayıt ettirdiğiniz kartları kullanma imkanı kalmamış ise bu kartı iptal ettirmek de fayda var.
  • Bu kartları iade etmeniz durumunda herhangi bir bedel alma gibi bir durum söz konusu değil. Bu nedenle bu kartları iade etmek gerekmez. Boş yere uğraşmamak için bu hususa dikkat etmek gerekir.
  • İptal ettirilmek istenilen kartta bakiye varsa nüfus cüzdanı fotokopisi, banka hesap numarasının olduğu imzalı dilekçe ile İstanbul kart başvuru merkezlerine giderek iade talep edebilir ve kalan bakiyeyi alabilirsiniz.

 

Yorum yapın