AKP (AK PARTİ) Üyelik İptali Nasıl Yapılır 2023

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti), Türkiye’nin merkez sağ siyasi partilerinden biridir. Parti, 14 Ağustos 2001 tarihinde kurulmuştur ve Türkiye’nin iktidar partisi konumundadır.

AK Parti, Türkiye’nin ekonomik kalkınmasına odaklanarak reformlar gerçekleştirme hedefiyle kurulmuştur. Parti, ayrıca Türk toplumunda dindarlık ve muhafazakarlık eğilimlerini yansıtmaktadır.

Parti, 2002 yılında yapılan genel seçimlerde tek başına iktidar olmuştur ve o zamandan beri ülkeyi yönetmektedir. AK Parti hükümetleri sırasında, Türkiye’nin ekonomisi büyük ölçüde gelişmiş, altyapı projeleri gerçekleştirilmiş ve sosyal refah programları uygulanmıştır.

Ancak son yıllarda, parti ve lideri Recep Tayyip Erdoğan’ın bazı kararları ve uygulamaları eleştirilmekte ve tartışılmaktadır. Bunlar arasında demokrasiye olan saygısızlıklar, insan hakları ihlalleri, ifade özgürlüğünün kısıtlanması ve yargı bağımsızlığına müdahaleler gibi konular yer almaktadır.

AKP, 14 Ağustos 2001 yılında Recep Tayyip Erdoğan, Abdüllatif Şener, Abdullah Gül ve Bülent Arınç tarafından kurulan bir siyasi partidir. AKP açılımı Adelet Kalkınma Partisi şeklindedir. Son zamanlarda insanların bazı partilere üye olduğu ve bu üyeliklerinde kendi istekleri dışında gerçekleştiği ortaya çıkmıştır. Yargıtay’ın açıklamasına göre bu durum büyük olasılıkla sistem hatalarından kaynaklı bir sorun oluşturmaktadır.

E-devletten girilen bilgi alma yerinde insanların istemedikleri halde bazı siyasi partilerde üyeliklerinin olduğu ortaya çıkmıştır. İnsanların büyük oranda merak ettiği konular arasında da son zamanlarda bu üyeliklerin iptali gelmektedir. AKP’de üyelikleri olan kişilerin merak ettikleri sorulardan birisi de yine partiden nasıl ayrılacakları ve üyeliklerinin nasıl iptal olacağı konusundadır.

AKP Üyelik İptali Nasıl Olur?

AKP üyelik iptali isteyen vatandaşların yapması gereken şey partiye giderek bir dilekçe vermek olmaktadır. Bu durum sadece AKP için değil diğer partiler için de geçerli olmaktadır. Üyelik kapatma işlemini gerçekleştirmek isteyen ve bağlı oldukları partiden ayrılmak isteyen vatandaşlar bu dilekçe verme durumunun dışında bu durumu noter veya mahkemeye bildirerek gerekli olan yazıyı da gönderdikten sonra üyelik iptali gerçekleşmektedir.

Üyelik iptalinin gerçekleşmesi için vatandaşların öncelikle adını soyadını imzasını ve sahip oldukları kimliklerin fotokopilerini bağlı oldukları kurul başkanlığına göndermesi gerekmektedir. Eğer vatandaşlar bu durumu yapmazsa iptal işlemi gerçekleşmeyecektir.

Bu işlemlerden sonra AKP üyelik silme işleminin gerçekleşip gerçek gerçekleşmediğini öğrenmek isteyen vatandaşlar e-devletten veya Yargıtay’ın siyasî parti üyeliği sorgulama sayfasına giderek işlemlerini gerçekleştirmesi gerekmektedir. Bu sayfaya gitmek isteyen vatandaşlar https://vatandassipar.yargitaycb.gov.tr/ adresine tıklayabilmektedir.

İNCELEYİN: Pembe Panjur Üyelik İptali

Yorum yapın