Araç Plakası Trafik Cezası Sorgulama

Gerçekleştirilen altyapı çalışmaları neticesinde 2008 yılında tamamen kullanıma açılan e – Devlet Kapısı zaman içerisinde kullanım alanını genişletmiştir. Vatandaşlara pek çok müdürlük ve bakanlık kapsamında kişisel bilgi sorgulama hakkı veren sistem şifreli girişler neticesinde kullanılabilmektedir. Emniyet Genel Müdürlüğü araç plaka cezası sorgulama olanakları da e – Devlet Kapısına eklenmiştir. Günümüzde araçların plakalarına yazılan cezaların ev adreslerine bildirimi uzun sürmektedir. ancak vatandaşlar online sorgulama sistemleri sayesinde işlemlerini anında halledebilmektedir.

Araç plakalarının cezalarını sorgulamak için hizmete açılmış olan sistemin kullanımı oldukça basittir. Bu alanda bireylerden E – Devlet Kapısı şifre girişi yapmalarından başka bir şey neredeyse istenmemektedir. Kullanıcılar alt kısımda verilmiş olan linke tıklamaları halinde sistem girişleri ile birlikte araç plakalarına yazılmış olan ceza varsa anında görüntüleyebilmektedir. Emniyet Genel Müdürlüğü araç plakasına yazılan ceza sorgulama sistemi tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Bu sayfadan borçların tahsil edilmesi mümkün değildir. Ayrıca açılan sayfada yer alan borç bilgileri son bir seneyi kapsamaktadır. Daha eski zamandaki borçların bu alandan görüntülenmesi mümkün olmamaktadır.

Araç Plakalarına Yapılan Cezaları Sorgulamak İçin Yapılması Gerekenler

Kullanıcıların verilen linke tıklamaları borç bilgilerini otomatik olarak ekranlara getirmektedir. Sistem yoğunluğu nedeni ile bazı durumlarda bir dakikaya kadar beklemeler istenebilmektedir. Bu süreçte sayfanın yenilenmesine gerek yoktur. İşlem sırası kullanıcılara geldiğinde bilgiler anında ekranlara yansımaktadır. Bireyler bilgilerinin detaylarını görmek için sol kısımdaki menüden “Detay Bilgisi” bölümüne tıklamalıdır. Bu kısım, caza ile ilgili ayrıntıların görülmesini de sağlamaktadır.

Emniyet Genel Müdürlüğü araç plakasına yazılan ceza sorgulamak için kullanılması gereken link https://www.turkiye.gov.tr/emniyet-arac-plakasina-yazilan-ceza-sorgulama şeklindedir. Linkin işlevsel hale gelebilmesi için e – Devlet Kapısı kullanıcı girişi yapılması gerektiği ayrıntısı unutulmamalıdır.

Yorum yapın