Aşı Randevusu İptal Etme

Aşı randevusu iptal etme MHRS sistemi üzerinden ya da telefonla gerçekleştirilir. MHRS yani Merkezi Hekim Randevu Sistemi ile kişiler kolaylıkla aldıkları randevuları iptal edebilir. Sisteme e devlet şifresi ve TC kimlik numarası ile girildikten sonra daha önce oluşturulmuş gidilemeyecek randevu seçilir. İptal et seçeneği seçilir. Aşı randevusu iptal etme süreci rahattır. Kişi meşgul olduğu zaman aşı randevusuna girmek zorunda bırakılamaz. İptal etme işlemi bilgisayar üzerinden siteye girilerek ya da mobil uygulama kullanılarak iptal edilebileceği gibi telefonla doğrudan aranarak da gerçekleştirilebilir. Telefonda ALO 182 aranır. Telefon ucundaki temsilciye doğru bilgiler verilerek reddedilmek istenen işlemin reddi gerçekleştirilir. İptal işlemi için ALO 182 arandığında buna ilişkin işlem yapma seçeneği seçilmelidir. Başka bir tuşlama yapılırsa işlem süresi uzar ve tatsız bir iptal edememe süreci yaratılmış olur.

Aşı Randevusu İptal Etme

Aşı Nedir?

Aşı bulaşıcı hastalıklara karşı alınan bir önlemdir. Hasta olma adayları bulunan kişiler aşı olmak için gerekli sağlık merkezlerine başvurur. Aşılar önceden denekler üzerinde test edilmiş ve sonuçları incelenmiş buluştur. Kişilere hasta olmaması için bir bağışıklık kazandırılır. buna kazandırılmış bağışıklık denir çünkü kişinin kendisinin daha uzun vadede kullanmaya başlayabileceği savunma sağlanır. İğnelerden farklıdır. İğneler zaten hastalığın oluştuğu vücutlar içindir. Aşı bir ön tedavidir. Kişilerin mikrop ve virüslere karşı direnci artar. Direnci artan vücut daha az hasta olur ya da hiç hasta olmaz. Kazandırılmış bağışıklık sayesinde kişilerin günlük hayatı aksamaktan kurtarılmış olur.

Aşı Randevusu Nasıl Alınır?

Aşı randevusu farklı uygulamalar üzerinden alınır. Değişik uygulamalardan hangisi kullanılmak isteniyorsa o seçilir. Uygulamalara telefon veya bilgisayardan giriş yapılır. Uygulama tercihleri e devlet, MHRS, e nabız sistemi olabilir. Bu sistemlere giriş yapılırken kullanıcının e devlet şifresi ve TC kimlik numarasını bilmesi gerekir. Bu bilgilerin yanında doğrulama işlemi yapılması için sisteme kayıtlı telefon numarasının kullanıldığı telefon da yanında olması gerekir. Doğrulama işleminin yapılmaması sistemdeki kontrol işlemleri açısından sıkıntılıdır. Bu yüzden doğrulama yapılmalıdır. Sisteme girildikten sonra aşı randevusu seçeneği seçilerek istenilen randevu alınır. Uygulamalardan alınması dışında randevu ALO 182 hattı üzerinden de alınabilir. ALO 182 alınarak kayıtlı mesaj sesi dinlenir. Dinlenen sese göre uygun tuşlamalar yapılır. Tuşlamalar yapıldıktan sonra temsilciyle görüşülerek sisteme aşı randevusu kaydı yaptırılır. Aşı randevusu almak ve aşı randevusu iptal etme işlemi oldukça kolaydır.

Aşı Randevusu İptal Edilip Tekrar Alınır mı?

Aşı randevusu iptal edilip tekrar alınabilir. Ancak iptal edilen aşı randevusu yerine sistemde başka bir randevu alınması için belirli bir süre beklenmesi gerekir. İlgili kişi aşı randevusu iptal etme seçeneğini seçerken bir başkasının sahip olması gereken yeri işgal etmiş olduğu için bu işgalin karşılığı olarak belirli birkaç gün randevu alamaz. Bunun nedeni sistemde gerçekten randevu almaya ihtiyacı olan insanların haklarının engellenmemesidir. Gerekli süre geçtikten sonra kişiler istediği randevuyu tekrar alabilir.

Yorum yapın