Askerlik Erteleme İptali

Askerlik Erteleme İptali askerlik görevini yerine getirecek kişilerden durumu uygun olanların tecil işlemlerini bozmayı ifade eder. Askerlik bilindiği gibi her Türk gencinin yapması gereken en önemli zorunlu görevlerden birisi. Askerlik çağına gelen her genç mutlaka askerlik yükümlülüğü altına alınır. Bu nedenle önemli bir görevdir. Askerlik zamanı gelen gençler çeşitli nedenlerle askerlik görevlerini daha sonra yapmak üzere erteleme talebinde bulunur. Veya resen askerlik görevi tecil edilebilir.

Askerlik görevinin tecil edilmesi nedeniyle askerlik görevini daha sonra yerine getirecek erkekler bu görevlerini daha öne çekmek istediklerinde tecil bozma işlemi yapar. Askerlik görevinin gelecek yıllarda başlaması hakkından vazgeçerek hemen bu görevi yerine getirmek isteyenlerin başvurduğu bir yöntem olarak kullanılır. Askerlik Erteleme İptali işlemleri teknolojinin de gelişmesi ile e-devlet sistemi üzerinden yapılabilir hale geldi. Askerlik çağında olan erkek bireyler için önemli bir kolaylık olan e-devlet üzerinden askerliğe yönelik birçok işlem gerçekleştirilebilir.

Bunun dışında askerlik çağına gelen gençler Askerlik Şubelerine giderek de bu işlemleri gerçekleştirebilir. Aynı işlemleri dijital teknolojinin imkanlarını kullanarak da yapabilmek mümkün. Askerlik ertelemeleri genel olarak okul veya çalışma koşulları nedeniyle yapılmaktadır. Okulları devam eden askerlik çağı gelmiş erkeklerin askerlik tecilleri otomatik olarak gerçekleşir.

Askerlik Erteleme İptali

E-Devlet Üzerinden Askerlik Erteleme İptali

Askerlik erteleme işlemleri gerçekleşen kişiler bu işlemin iptali ile ilgili olarak e-devlet sistemine giriş yaparak ertelemenin iptalini talep etme hakkına sahip. Yeni dönem askerlik düzeninde birçok şey değişti. Askerlik süreleri kısaldı ve askerliğin yapılma şeklinde de temel birtakım değişiklikler meydana geldi. Askerlik Erteleme İptali başka bir anlatımla tecil bozma işlemi e-devlet üzerinden nasıl yapılır? Kısaca anlatmak gerekir ise Milli Savunma Bakanlığı askerlik tecil işlemini kaldırma sırası ile;

  • İnternete bağlı bir bilgisayardan e-devlet sistemine kendi kimlik bilgileriniz ve şifreniz ile giriş yapmanız gerekir. Giriş yaptıktan sonra Milli Savunma Bakanlığı menüsünden askerlik erteleme işlemlerini bulabilirsiniz. Veya arama kısmına askerlik erteleme yazarak karşınıza çıkan ekranı açınız.
  • Açılan ekranda yer alan formlarda istenilen bilgileri doldurarak onaylayın.
  • Formu onayladıktan sonra gönderim işlemi yapın.

Anlatıldığı şekilde işlemler tamamlandıktan sonra askerlik erteleme talebine ilişkin iptal başvurusu yapılmış olur. Bu aşamadan sonra Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılan talep ile ilgili işlemin sonuçlandırılması ve geri dönüş yapılması beklenir. Genel olarak Milli Savunma Bakanlığı tarafından tecil işlemleri iptal edilir ise buna yönelik cep telefonunuza bir mesaj gelir.

Askerlik Erteleme İptali gerçekleştikten sonra asker alım işlemlerine yönelik gerekenler yapılır. Bu şekilde mevcut erteleme sona ermiş ve askerlik hizmeti başlamış olur. Erteleme talepleri resen yapılabildiği gibi bazen de kişilerin talebi üzerine yapılmakta. İster talep üzerine yapılsın ister ise resen yapılsın her zaman bu istekten vazgeçmek ve ertelemeye yönelik iptal başvurusunda bulunmak mümkün. Üstelik bu işlemi e-devlet sistemi üzerinden günün her saatinde yapabilirsiniz.

 

Yorum yapın