Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Mobil Hat Sorgulama

Mobil hatlar uzun süredir kullanımdadır. Ancak son birkaç yıl içerisinde gelişim oranları artan teknoloji sayesinde mobil hat kullanım oranları da artmıştır. Hat alımları için yaş sınırlamasının olması velilerin çocukları için kendi üzerlerine hat almaları sonucunu doğurmaktadır. Bu ve bunun gibi nedenler yüzünden kullanıcıların isimleri üzerine tanımlı olan birden fazla mobil hat bulunabilmektedir. Vatandaşlar Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu mobil hat sorgulama siste sayesinde tek bir sayfa üzerinden tüm operatörlere kayıtlı olan hatlarını sorgulayabilmektedir.

Son yıllarda mobil hatlarını kaybeden ya da cep telefonlarını çaldıran kullanıcıların sayısı da artmaktadır. Bu gibi durumlarda vatandaşlar eski hatlarını iptal ettirmeden yeni hat kullanımlarına başlayabilmektedir. Ya da kullanılmadığı halde iptal edilmeyen hatların bulunduğu da bilinmektedir. Bu ve buna benzer durumlar zaman içerisinde istenmeyen sonuçların meydana gelmesine neden olabilmektedir. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu mobil hat sorgulama sistemi sayesinde kişiler üzerlerine kayıtlı hat olup olmadığını anında öğrenebildikleri için istedikleri an operatörler ile iletişim kurarak kullanmadıkları katları iptal ettirebilmektedir.

BTK Mobil Hat Sorgulama Sistemi

Sistem kullanımı için e – Devlet Kapısı girişi yapılmış olmalıdır. Çünkü sorgulama sistemi Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) ve e – Devler işbirliği neticesinde mümkün olmaktadır. Bireyler sayfanın biraz altında olan linke tıklayarak anında sorgulamalarını başlatabilmektedir. Sorgulamalar otomatik olarak AVEA, TURKCELL, VODAFONE operatörlerine kayıtlı olan hat bilgilerini ekranlara getirmektedir. Kayıtlı hat bilgisi elde edildiğinde hattın numara bilgileri de sistemde kendini göstermektedir.

BTK mobil hat sorgulama sistemini aktif hale getiren link https://www.turkiye.gov.tr/mobil-hat-sorgulama şeklindedir. Bireyler sayfa içerisinde aboneliklerine ait olan borç ve alacak bilgilerine de alt kısımdaki sarı bölümden ulaşabilmektedir.

Yorum yapın