Bireysel Emeklilik (BES) İptali / İptal Etme

Bireysel Emeklilik, bireylerin aktif olarak çalıştıkları süre zarfında yaptıkları tasarrufları uzun vadeli yatırım olarak değerlendirerek emeklilik dönemleri içerisinde yaşam standartlarını korumak ve yükseltmek içim bir gelir elde etmelerini sağlayan özel emeklilik sistemidir. Bireysel emeklilik devlet tarafından yasalaşmış bir sistemdir. Bireysel emeklilik kısaca BES olarak adlandırılmaktadır. 1 Ocak 2013’te başlayan yeni BES dönemiyle birlikte Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) ile yapılan tasarrufa ek olarak devlet % 25 destekte bulunmaktadır. Bireyler Bireysel Emeklilik Sistemine (BES)’e gönüllü olarak katılır ve sosyal güvenlik sisteminin sağladığı emeklilik gelirine ek bir gelir oluşturur. Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) devlet kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanlar için otomatik olarak başlamaktadır. BES avantajlarından faydalanmak istemeyen kişiler Bireysel emeklilik İptali yapabilmektedir. BES iptal etme hakkında detaylı bilgi yazımızın içerisinde yer almaktadır.

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) devlet bankaları, özel bankalar ve sigorta şirketleri tarafından yapılmaktadır. BES başvurusu bireysel başvuru yada otomatik başvuru şeklinde gerçekleştirilmektedir. Otomatik Bireysel emeklilik başvurusu kamu kurumlarında 4a ve 4c çalışanlar için geçerlidir.

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) 4632 sayılı Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Kanunu uyarınca yürürlüğe girmiştir. BES kanunu ile yapılan tasarruflar toplanır, değerlendirilir ve kişiye toplu para ya da maaş ödenmesi yapılmaktadır. Bireysel Emeklilik Sistemi, Sosyal Güvenlik Kurumun içerisindeki sağlık hizmetleri veya diğer hizmetleri sunmamaktadır. BES sistemi, zorunlu sosyal güvenlik sisteminin alternatifi değil, tamamlayıcısı olarak tasarlanmıştır.

Bireysel Emeklilik Sistemi başvurusu ile ödenen katkı paylarının toplamının % 25’lik kısmı kadar devlet katkısı sunulmaktadır. Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) başvuru ve ödeme planı devlet bankaları, özel bankalar ve emeklik sigorta şirketleri tarafından gerçkeleştirilir. Devlet kurumlarında çalışan bireyler maaşlarını çekmiş oldukları bankadan otomatik olarak BES’e katılmaktadır. Devlet çalışanlarının Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) iptali için otomatik başvuru tarihinden sonraki 2 ay içerisinde iptal etme talebinde bulanabilirler. Bireysel emeklilik sistemine özel şirketler ve bankalar aracılığı başvuruda bulunan bireylerinde iptal etme etme hakları bulunmaktadır. Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) iptal etme hakkında izlenecek yollar yazımızın devamında yer almaktadır.

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) İptali / İptal Etme

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) sözleşmesini yapabilen şirketler ve bankaların BES iptali ve BES iptal etme işlemleri aşağıda başlıklar haline yer almaktadır. 4a ve 4c çalışanlar otomatik katılım sistemi ile bireysel emeklilik sistemine otomatik olarak kaydolmaktadır. Otomatik veya bireysel başvuru sonucu Bireysel emeklilik sistemine kaydolanlar BES İptali hakkında detaylı bilgi ve iptal etme işlemi ile birlikte karşılaşılacak durumlar hakkında bilgi almak için kayıt olduğu şirketin müşteri hizmetlerini araması gerekmektedir.

Otomatik Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) iptali ve Bireysel başvuru sonucu yapılan BES başvurularının İptali için şirkete gidilmesi en iyi iptal etme yöntemidir. BEs iptal işlemleri çağrı merkezi, Faks ve SMS ile yapılabilmektedir. Ancak en sağlıklı iptal işlemi bireysel olarak sözleşmenin yapıldığı şirkete gidip iptal talebinde bulunmak olacaktır. Çünkü iptal talebi ile birlikte doğacak olan cayma bedeli, gecikme ve benzeri olumsuz durumlar hakkında detaylı bilgi alabileceksiniz. Aaşağıda şirketlerin çağrı merkezlerinin numaraları yer almaktadır. Bu numralar üzerindende BEs iptali hakkında bilgi alabilir ve iptal talebinde bulunabilirsiniz.

Aegon Bireysel Emeklilik (BES) İptali / İptal Etme

AEGON Telefon ile BES İptal etme işlemi için Aegon Sigortanın 0850 222 0 312 numaralı müşteri hizmetlerinin aranması gerekmektedir. Poliçe iptal etmek isteyen kişiler ilgili numarayı arayıp müşteri temsilcisine bağlandıktan sonra iptal talebinde bulunarak BES iptalini gerçekleştirebilir. İptal talebinde bulunan kişilere e-posta üzerinden Bes iptal talep formu gönderilecektir. Gönderlen bu formu doldurduktan sonra Aegon şirketine ulaştırılması durumunda 20 iş günü içerisinde BES iptali gerçekleşmiş olacaktır. İptal ile birlikte karşılacağınız durumları müşteri hizmetlerine sorarak öğrenebilirsiniz.

Allianz Bireysel Emeklilik (BES) İptali / İptal Etme

BES iptal etme talebini Allianz şirketine yazılı olarak veya 0850 399 99 99 nolu çağrı merkezini arayarak iletebilirsiniz.

Anadolu Hayat Bireysel Emeklilik (BES) İptali / İptal Etme

0850 724 55 00 numaralı çağrı merkezini arayarak BES iptali hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Avivasa Bireysel Emeklilik (BES) İptali / İptal Etme

444 11 11 numaralı çağrı merkezini arayarak BEs iptal talebinde bulanabilirsiniz. Müşteri temsilcisi çeşitli evrak talebinde bulunacak bu evrakların doldurulması ve imzalanıp, doldurularak Avivasa’ya geri gönderilmesi istenecektir. İptal gerçekleştikten sonra 10 iş günü içerisinde iade yapılacaktır.

Axa Bireysel Emeklilik (BES) İptali / İptal Etme

0850 250 99 99 numaralı çağrı merkezi aracılığı ile müşteri temsilcisiyle iletişime geçerek sistemden çıkma isteğinizi bildirebilirsiniz.

Bereket Bireysel Emeklilik (BES) İptali / İptal Etme.

Her gün 10.00-19.00 saatleri arasında 444 27 58 Çağrı Merkezimizi arayarak, bireysel emeklilik ve hayat sigortası ürünleri hakkında her türlü bilgiye ulaşabilir, işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

BNP Paribas Cardif Bireysel Emeklilik (BES) İptali / İptal Etme

444 43 23 numaralı çağrı merkezini arayarak BES iptali hakkında bilgi alabilirsiniz.

Cigna Finans Bireysel Emeklilik (BES) İptali / İptal Etme

Cigna Finans 0216-468-03-00 ya da 0850-222-0-860 numaralı çağrı merkeziyle iletişime geçerek Bes iptali hakkında bilgi alabilirsiniz.

Groupama Bireysel Emeklilik (BES) İptali / İptal Etme

Groupama Müşteri Hizmetleri Hattı olan 0 850 250 50 50 numarayı arayarak BEs iptali hakkında bilgi alabilirsiniz.

Metlife Bireysel Emeklilik (BES) İptali / İptal Etme

0850 222 0 638 numaralı çağrı merkezini arayarak Metlife BES sözleşmesinin iptali hakkında bilgi alabilirsiniz.

NN Bireysel Emeklilik (BES) İptali / İptal Etme

NN Hayat Emeklilik BES iptali için Müşteri Yardım Hattı olan 0850 210 66 94 numarayı veya 444 1 666 numaralı Bireysel Müşteri hattını arayarak bilgi alabilirsiniz.

Akbank Avivasa Bireysel Emeklilik (BES) İptali / İptal Etme

Akbank Avivasa BES iptali için 444 25 25 numarasını arayabilir ve müşteri hizmetlerinden iptal işlemi için yardım isteyebilirsiniz.

ING Bank Bireysel Emeklilik (BES) İptali / İptal Etme

444 1 666 ING Bank çağrı merkezi numarası ve buradan iptal işlemleri de maksimum hızda gerçekleşmektedir.

Ziraat Bankası Bireysel Emeklilik (BES) İptali / İptal Etme

Ziraat Bankası bireysel emeklilik iptal etme 0850 222 97 00 numarasından yapılabilmektedir.

Garanti Bankası Bireysel Emeklilik (BES) İptali / İptal Etme

Eğer maaşınızı aldığınız banka Garanti bankası ise ve BES iptali gerçekleştirmek istiyorsanız aramanız gereken numara: 444 0 336

Halkbank Bireysel Emeklilik (BES) İptali / İptal Etme

0850 222 0 400 numarasını arayarak bireysel emeklilik için iptal başvurunuzu yapmanız mümkündür.

Vakıfbank Bireysel Emeklilik (BES) İptali / İptal Etme

Vakıfbank bireysel emeklilik iptalini yapmak için 444 92 37 çağrı merkezini arayabilir ve sorununuzun çözümü için ilk adımı atabilirsiniz.

Türkiye Finans Bankası Bireysel Emeklilik (BES) İptali / İptal Etme

0850 222 22 44 numarasını arayarak banka yetkililerine durumu anlatıp, iptal işlemlerinizi başlatabilirsiniz.

HSBC Bireysel Emeklilik (BES) İptali / İptal Etme

Listemizde ki son banka olan HSBC bireysel emeklilik sistemini bitirmek için ise 0850 211 0 111 numarası işinizi görecektir.

Yorum yapın