Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) Nasıl İptal Edilir

Bireysel Emeklilik Sisteminin kısaltması BES olarak geçmektedir. Bu sistemle insanlar kendi çalışma sürelerinden sonra da daha iyi bir hayat yaşayabilmek için gelir elde edebilmektedir. Bu sistem ile çalışanların genel kazançlarının %3’lük kısmı hesaplarına aktarılmaktadır. Kişilerin istemesi sonucunda bu oran bazen artırılabilmektedir. Bireysel Emeklilik Sisteminden yararlanmak isteyen kişilerin sisteme yatırdıkları paranın %25’i oranında devlet de katkı sağlamaktadır. Bundan yararlanmak için ise kişilerin belli bir sınırı geçmesi gerekmektedir. 2019 yılında kişilerin alacağı en yüksek katkı payı o yılın asgari ücretinin %25’i kadardır gibi bir tabir bulunmaktadır. Yani bu tutar 7,675,20 Türk Lirası etmektedir.

Bireysel Emeklilik Sistemi İptali

İnsanlar bazen de belli sebeplerden dolayı Bireysel emeklilik iptalini araştırabilmektedir. Bu sistemden ayrılmak isteyen kişilerin belli başlı nedenleri olmaktadır. Genelde sorular da Bireysel Emeklilik Sisteminden ayrılmanın nasıl olacağı şeklindedir.

Bireysel Emeklilik Sistemi’ne daha önce giriş yapmış kişilerin merak ettiği sorulardan birisi de emeklilik süresi doldurmadan ayrılmanın mümkün olup olmadığı olmaktadır. Bireysel emeklilik ayrılma nasıl olur diye merak eden kişiler de bu konu hakkında bilgi sahibi olmaya çalışmaktadır.

Bireysel Emeklilikten Ayrılmak isteyen kişilerin devlet katkısından yararlanmaları için en az 3 yıl bu sistem içerisinde kalmaları gerekmektedir. Aksi durumda kişiler Bireysel Emeklilik Sistemi kapatma durumunda devletin verdiği katkı ücretinden yararlanamamaktadır. Bunun dışında sistem kullanıcılarının cayma hakkı her zaman bulunmaktadır.

Yorum yapın