Çalışma İzni Nasıl iptal Edilir?

Türkiye’de çalışmak için T.C. uyruğuna bağlı olmayan yabancı kişilerin, 4817 numaralı kanuna bağlı olarak çalışma izni almak zorundadır. Türkiye’de yabancılar çalışma iznini T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından verilen izinle düzenlemektedir. Yabancılar çalışma izni alacakları zaman geçmiş deneyimlerini ve bilgi birikimlerini belirtmek zorundadır. Bunun yanında aldıkları eğitimlerin dokümanlarını ve ikametle ilgili belgelere de burada bakılmaktadır. Daha sonra çalışma izni talep eden kişiler için bu belge şartlara uygunsa düzenlenmektedir.

Bunların yanında kimi zaman çalışma iznine sahip olan kişilerin bu izinlerinden ayrılmak isterler ve iptal talebinde bulunabilmektedir. Çalışma izni iptal işlemini nasıl gerçekleştireceğini merak eden kişiler de bu konu hakkında belli bir araştırma yapmaktadır.

Çalışma İzni İptali Nasıl Olur?

Çalışma izni yapmak isteyen kişilerin belli şartları ve kuralları sağlaması gerekmektedir. Bundan sonra kişiler çalışma izninden ayrılma talebinde bulunabilmektedir. Çalışma izni iptali isteyen kişiler turkiye.gov.tr adlı uygulamadan siteye girmektedir. Daha sonra kullanıcılar izin iptali için işveren kaydını seçip daha sonra izin iptal talebinde bulunmaktadır.

Açılan yeni sayfaya ulaşan kişiler izin iptalini talep ettikleri satırı seçerek başvuru durum görüntüle butonu seçilmektedir. Bundan sonra kişiler Çalışma izin iptal talebi butonuna tıklamaktadır. Bu buton tıklandıktan sonra yeni bir sayfa açılacaktır. Bu sayfada karşılarına çıkan mesaja tamam diyen kişiler iptal dilekçesini ekle butonuna tıklayarak siteye ekleyebilmektedir. Tüm bunlardan sonra kullanıcılar kaydet butonuna tıklayarak çalışma izni iptalini gerçekleştirmiş olmaktadır.

Yorum yapın