Çekilen Kredinin İptali ve Cayma Hakkı

Ülkemizde kredi kavramını bilmeyen ve kredi çekmeyen kişi sayısı oransal olarak çok düşüktür. 2018 verilerine göre 30 milyon kredi borçlusu bulunmakta ve bu sayı her geçen gün artmaktadır.Peki herhangi bir nedenle çekilen bireysel kredi, konut kredisi, araç kredisi, kredili mevduat ve nakit avans gibi krediler kullanılmadan ya da ne zamana kadar iptal edilir? Bu sorunun cevabını öğrenmek için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Gelişen teknolojiyle beraber kredi başvurularının SMS, internet şube,mobil şube, çağrı merkezi ve banka şubeleri gibi çeşitli kanalları bulunmaktadır. Kredi başvurularının 2 aşaması bulunmaktadır. Birinci aşaması ön onaylı kredi ikincisi aşaması ise kesin onaylı kredidir.

Ön onaylı kredilerde bankalara göre değişmekle birlikte 14-30 gün içinde bankanın sizden talep ettiği evrakları tamamlamadığınız takdirde çekilen kredi kendiliğinden iptal olur.

Kesin onaylı kredilerde ise yeni onaylanmış olan krediler yine bankaların politikasına göre değişmekle birlikte maksimum bir ay içerisinde kendiliğinden iptal olmaktadır.

Çekilen Krediyi İptal Etme ve Cayma Hakkı

Şimdi alternatif dağıtım kanalları ve şubelerden çekilen kredi nasıl iptal edilir inceleyelim.

Eğer krediyi çektiğiniz tarihten itibaren 14 gün (bu süre sözleşmenin imzalandığı tarihten başlar) geçmediyse ve ana paraya dokunmadıysanız şubenize kredi iptal yazısı yazarak herhangi bir ücret ödemeden çektiğiniz krediyi iptal edebilirsiniz.Cayma başvurusu yapıldıktan sonra 30 gün içinde kredi anaparası yatırılmak zorundadır. Bankalar sizden tekrar geriye iade edilmek koşuluyla bazı ücretler talep etmektedir. Kredinin ödendiği tarihten cayma başvurusu yapıldığı gün sayısı kadar tahakkuk eden faiz sizden 7 gün içinde iade edilmek koşuluyla talep eder. Ayrıca banka krediyi ödemek amacıyla kamu kurum ve üçünkü şahıs veya şirketlere ödemiş olduğu ücretleri sizden talep edebilir. Burada öneemli bir detay kullanımı yaygın olan konut kredilerinde bu durum geçerli değildir. İptal edecek olsanız bile %3 olan tapu harcını tekrar ödemek zorunda kalırsınız.

14 günü geçtikten sonra kredi nasıl iptal edilir?

Kredi iptali için 14 günü geçirdiyseniz iptal işlemi yapamaz, sadece erken kapatabilirsiniz. Bu durumda bankanın kredinin kullanıldığı tarihten kapatıldığı tarihe kadar olan faizi ve bankanın yapmış olduğu masrafları ödemek zorunda kalırsınız. Konut kredilerinde masraflara ek olarak BDDK’nın belirlemiş olduğu

Yorum yapın