Cep Telefonu IMEI – MSISDN Eşleşme ve Kayıt Sorgulama

Bu yazımızda sizlere cep telefonlarında IMEI numarasını öğrenme ve MSISDN eşleşme sorgulamasının nasıl yapılacağı hakkında bilgiler vereceğiz. Fakat öncelikle IMEI ve MSISDN kavramlarının açıklamasını yapmak faydalı olacaktır.

IMEI kavramının dilimizde Uluslararası Mobil Cihaz kodu olarak karşımıza çıkmaktadır. Her cep telefonu (GSM) cihazına üretildiği esnada IMEI numarası atanmaktadır. Bu numaralar üretilen bu cep telefonlarının (cihazların) kimlik numarası vazifesini görmektedir. IMEI numaraları cep telefonlarında kimlik görevi üstlendiği için her cihaz için tek bir IMEI numarası olmaktadır. Bu benzersiz IMEI numaraları toplamda 15 haneden oluşmaktadır.

MSISDN kavramı ise GSM ya da UMTS mobil şebekelerinde abonelerin tanımlanması amacıyla doğrulama maksatlı operatörler tarafından aboneye verilmiş olan özel numaradır.

Cep Telefonun IMEI Kayıt Numarasını Öğrenmek

Telefonunuzun IMEI numarasını nasıl öğrenileceğini merak ediyorsanız bunun için farklı adımlar bulunmaktadır.IMEI numaranızı öğrenmek için cihazınızda numara çevirme ekranı açarak *#06# tuşladığınız takdirde ekranınıza doğrudan yansıyacaktır. Ayrıca yine kullanmış olduğu cep telefonlarında modelden modele değişiklik gösterse de;

  • SIM kartının takılı olduğu yuva üzerinde
  • Bataryanın takılı olduğu yuva içerisinde
  • Cep telefonunun doğrudan arkasında

IMEI numaralarınızı bulabilirsiniz.

Cep Telefonu IMEI – MSISDN Sorgusu

IMEI MSISDN eşleştirme sorgulamasını yaparak elektronik kimliği değiştirilmiş cihazları öğrenebilirsiniz. Böylece herhangi bir cep telefonu cihazının GSM hattı ile eşleşip eşleşmediğini kolayca öğrenebilirsiniz. Elektronik kimlik bilgisi değiştirilmiş bir cihaz ile eşleştirme yapılan bir hat, kayıtlı olan cihazlarsa sorunsuz bir şekilde kullanılır.

Sorgulama yapmak için e-devlet kimlik numaranız ve şifreniz ile https://www.turkiye.gov.tr/imei-msisdn-eslesme-sorgulama URL adresine girip size sorulan IMEI Numaranızı ve 10 haneli telefon numaranızı girerek sonucu öğrenebilirsiniz. Bahse konu URL adresinden verilmekte olan bu hizmet BTK- e-devlet altyapısı üzerinden vatandaşlara servis edilmektedir.

Yorum yapın