CHP Üyeliği Nasıl İptal Edilir ?

Cumhuriyet Halk Partisi açılımıyla bildiğimiz CHP Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk siyasî partisidir. Parti 9 Eylül 1923 yılında Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından kurulmuştur. Bu partiyle Türkiye Cumhuriyeti’nin temelleri atılmıştır. Partinin şu an başında Kemal Kılıçdaroğlu bulunmaktadır. CHP’ye üyeliklerinin olduğunu öğrenen vatandaşlar bunun nasıl olduğunu merak etmektedir. Bunun yanında partiden üyelik iptali gerçekleştirmek isteyen vatandaşların çeşitli işlemler yapması da gerekmektedir.

Geçtiğimiz günlerde Yargıtay’dan yapılan açıklamaya göre siyasî partilere gerçekleşen üyeliklerin bir sistem hatasından gerçekleştiği belirtilmektedir. Yargıtay’dan veya e-devletten siyasî parti üyelikleri çıkan vatandaşların bu üyeliklerinin iptali için belli işlemleri yerine getirmesi gerekmektedir. Bu işlemlerden sonra partiden CHP üyelik silme işlemi gerçekleşmektedir.

CHP Üyelik İptali Nasıl Olur?

Sorgulamaları sonucunda CHP’ye üye oldukları görülen vatandaşlar CHP üyelik iptali işlemlerini hızlı bir şekilde gerçekleştirmek istemektedir. Üyelik kapatma işlemleri için vatandaşların bunu bir dilekçeyle dile getirmeleri gerekmektedir.

Vatandaşlar öncelikle notere veya mahkemeye giderek üyelik iptallerinin gerçekleşmesi için bir dilekçe yazmaktadır. Bu dilekçeyi de partiye götüren vatandaşların üyelik silme işlemleri kısa sürede gerçekleşmektedir. Dilekçede ise vatandaşların adını, soyadını, imzasını ve kimlik fotokopisine de yer vermesi gerekmektedir. Bütün bu işlemlerden sonra üyelik kapatma için partilere başvuran vatandaşlar partiden ayrılabilmektedir.

Bu işlemlerden sonra da vatandaşlar partiye üyeliklerinin devam edip etmediğini merak etmektedir. CHP üyelik kapatma işlemlerinin devam edip etmediğini veya herhangi bir partiyle ilişkisi olup olmadığını merak eden vatandaşların https://vatandassipar.yargitaycb.gov.tr/ adresine giderek bilgi edinmeleri sağlanmaktadır. Aynı işlemler e-devletin Siyasi Parti Üyelik Sorgulama ekranından da yapılabilmektedir.

Yorum yapın