CİMER Başvurusu Nasıl Yapılır ve İptal Etme

Bilişim ve iletişim teknolojilerinden faydalanılarak günümüzde yayın hayatına giren ve bir halkla ilişkiler uygulaması olan CİMER (Başbakanlık İletişim Merkezi) sayesinde vatandaşlar kolayca devletle iletişim kurabilmektedir. Bu uygulama üzerinden yapılan tüm başvurular kamu kurum ve kuruluşlarına iletilerek değerlendirmeye alınmaktadır.

CİMER’e Nasıl Başvuru Yapılır ?

Ülkemiz vatandaşları, mavi kartlılar ve karşılıklılık esası gözetilmek koşuluyla Türkiye’ de ikamet eden yabancılar internet vasıtasıyla, mobil cihazlardan, şahsen, mektupla ya da faks yolu ile CİMER’e başvuruda bulunabilirler. Başvuru yapıldığında kimlik bilgilerinin gizli kalınması isteniyorsa, ilk olarak başvurunun türü ihbar olarak seçilir. Bu işlem yapılırken “Kimlik bilgilerim gizlensin” seçeneğinin işaretlenmesi gerekmektedir.

Başvuru işleminizi tamamladıktan sonra başvurunuza CİMER tarafından bir sayı verilmektedir. BU sayının alt tarafında “Başvuruma Git” seçeneği bulunmaktadır. Bu seçeneğe tıkladıktan sonra “Başvuru Sorgulama” ekranına sizi yönlendirecektir. Bu sayfadan daha önce yapılan tüm başvurularınız hakkında bilgiler yer almaktadır.

CİMER Başvurusu Nasıl İptal Edilir ?

CİMER yapılan başvuruyu iptal etmek için, iptal etmek istediğiniz başvuruya ait tarih ve sayı bilgilerini belirterek yeni bir başvuru yapılması gerekmektedir.

Telefon İle CİMER Başvurusu Nasıl Yapılır ?

Cep telefonunuzdan Alo 150 ‘yi aradığınız takdirde görevliler tarafından öncelikle T.C. kimlik numarası ve anne kız soyadının ilk ve son harfleri sorulmaktadır. Bu bilgiler doğru verildiği takdirde kimlik ve adres bilgileri otomatik olarak MERNİS sisteminden çekilmektedir. Hatalı veya eksik bilgi verilmesi halinde ise başvuru işlemi tamamlanamayacaktır.

İnternetten CİMER Başvurusu ve Sorgulama sayfası için aşağıdaki bağlantılardan faydalanabilirsiniz.

Cumhurbaşkanlığı/Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER) Başvuru Sorgulama
https://www.turkiye.gov.tr/ cimer-basvuru-sorgulama

Cumhurbaşkanlığı/Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi
https://www.turkiye.gov.tr/ cumhurbaskanligi-iletisim-merkezi

Yorum yapın