E-devlet Vergi Borcu Sorgulama

Vergi borçları, devletten alınan hizmetler neticesinde ortaya çıkmaktadır. Bu borçlar arasında Yüksek Öğrenin Kredi Borcundan Motorlu Taşıtlar Vergisine kadar pek çok farklı isim bulunmaktadır. Bireyler artık Gelir İdaresi Başkanlığı vergi borcu sorgulamak için bağlı oldukları vergi dairelerine gitmek zorunda değildir. Geliştirilen e – Devlet Kapısı sayesinde vergi borcunun olup olmadığı, varsa ne kadar olduğu anında öğrenilebilmektedir. Üstelik e – Devlet Kapısı sistemlerinde yapılandırılmış olan vergi borçları da taksit sistemlerine göre sıralı bir şekilde kendini göstermektedir.

Vatandaşlar borç sorgulama sistemini kullanabilmek için e – Devlet şifreleri ile sisteme giriş yapmalıdır. Sistem girişi yapmayan bireyler aşağı kısımda vermiş olduğumuz linke tıkladıklarında öncesinde kimlik doğrulama ekranı ile karşılaşacaklardır. Kimlik doğrula butonuna basılması neticesinde sistem girişi yapılması da doğrudan Gelir İdaresi Başkanlığı vergi borcu sorgulama sayfasının açılmasını sağlamaktadır. Yeni bireyler giriş yapmalarından sonra sayfayı kapatarak link ile yeniden açmak zorunda kalmamaktadır. Açılan yeni sayfada güncel borçlar ve toplam borçlar olmak üzere iki adet başlık bulunmaktadır.

Gelir İdaresi Başkanlığı Vergi Borcu Sorgulama Adresi

Güncel borçlar, sayfaya giriş yapıldığı dönemde vadesi gelmiş olan borçları göstermektedir. Yapılandırılmış ce vadesi gelmiş olan borçlar da bu alanda sergilenmektedir. Ancak yapılandırılmış olduğu halde henüz ödeme zamanı gelmemiş olan borç bilgileri, toplam borçlar bölümünde yer almaktadır. Kullanıcılar bu alanda borçların vergi dönemlerini, taksitlerini, vadesini, asli borcu, gecikme zammını, indirimi, borç toplamını ve hangi vergi dairesine ödeme yapılacağını zahmetsiz bir şekilde görebilmektedir. Ödenmesi gereken borçlar MTV ile alakalı ise araç plakaları da listede yer almaktadır.

Vatandaşlar Gelir İdaresi Başkanlığı vergi borcu sorgulama adresi olan https://www.turkiye.gov.tr/gib-vergi-borcu-sorgu linkine tıklayarak bahsettiğimiz özellikleri olan sayfayı açabilmektedir.

Yorum yapın