e-Vergi Levhası Sorgulama ve Vergi Borcu Sorgulama

Vergi levhaları işletmelerin ya da kurumların vermiş oldukları hizmetlerin resmi hale bürünmesini sağlamaktadır. Levhaların geçerliliğini koruyabilmesi için belli başlı şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Bu bağlamda gerçek ya da tüzel kişiler e-vergi levhası sorgulama işlemleri neticesinde istedikleri sonuçlar hakkında bilgi sahibi olabilmektedir. e-Devlet Kapısı üzerinden gerçekleştirilebilen işlemler bireyler için kısa süre içerisinde yanıt vermektedir. Aynı şekilde e-Devlet sistemleri aracılığı ile vergi borçlarının sorgulanması da mümkündür. Bu sorgulama işlemleri de kısa süre içerisinde yanıtlanmaktadır.

Vergi borcu sorgulama ya da e-Devlet üzerinden vergi levhası sorgulamak için kullanıcıların farklı adımlar atmaları gerekmektedir. Sorgularını vergi levhaları üzerinden yapacak olan kullanıcıların öncelikle vergi kimlik numaralarını yazmaları gerekmektedir. Aksi halde sistemin çalışması mümkün değildir. Bireyler sonrasında ise bağlı olunan ili ve bağlı olunan vergi dairesini sisteme girmelidir. Bu aşama vergi levhası sorgulama aşaması olarak isimlendirilmektedir. İlgili bilgilerin verilmesinden sonra “Sorgula” butonuna basılması ile kullanıcılar sonuç aşamasına geçebilmektedir. Sorgulama sonuçları kısa sürede geldiği için bireyler sonuçlar için beklemek zorunda kalmamaktadır.

e-Devlet Borç Sorgulama İşlemleri

Vergi levhalarının e-Devlet üzerinden sorgulanması sadece içinde bulunan dönem hakkında bilgi edinimini garantilememektedir. Levha sahipleri aynı zamanda son üç yıla ait olan ve tahakkuk etmiş olan vergi miktarları, vergi matrahları gibi ayrıntıları da öğrenebilmektedir. İşlemlerden sonuç alınabilmesi için metnin bitimindeki linke tıklanması gerekmektedir. Ancak linkin çalışır hale gelmesi için öncelikle e-Devlet girişleri yapılmaktadır. Kimlik doğrulama olarak da bilinen giriş işlemlerinin gerçekleşmesi e-Devlet şifrelerinden de elektronik imzalardan da mümkündür. Bu alanda tercihlerin farklı olması sonuçları değiştirmemektedir.

Bireyler e-vergi levhası sorgulama ve vergi borcu sorgulama hizmeti için https://www.turkiye.gov.tr/e-vergi-levhasi-sorgulama linkine tıklamalıdır.

Yorum yapın