EFT ve Havale Nasıl İptal Edilir?

EFT ve havale, bankacılık işlemlerinde en çok tercih edilen par transfer sistemlerinden biridir. Birbirlerine sıklıkla karıştırılan sistemlerin ayrımı oldukça basittir. Aynı bankaya ait farklı hesaplar arasındaki transferlere havale ismi verilmektedir. Bankalar arsındaki para transferleri ise EFT olarak isim almaktadır.

Geçmiş zamanlarda bireylerin EFT ve havale yapmak için bankalara girmeleri gerekmekteydi. Ancak artık sayılan işlemler hem internet bankacılı hem de mobil bankacılık ile halledilebilmektedir. Lakin bu durum kimi zaman yanlış hesaplara para gönderimine kimi zaman ise yanlış miktarda para gönderimine neden olmaktadır. Bu gibi durumlarda ise yapılan EFT ve havaleler iptal edilmek istenmektedir.

EFT ve Havale İptal İşlemleri

Kullanıcıların EFT iptali için online sistemler üzerinden yapacakları bir işlem bulunmamaktadır. Sadece mesai saatleri içerisinde yapılan EFT oldukça hızlı şekilde vuku bulmaktadır. Bu nedenden ötürü işlemlere verilen onay neredeyse anında geri dönüşü olunmaz bir yola girilmesini sağlamaktadır. Bu nedenden ötürü hatalı olduğu fark edilen EFT’ler neticesinde vakit kaybedilmeden banka ile iletişime geçilmelidir.

Bireyler EFT hizmetlerinde olduğu gibi havale hizmetlerinde de hatalı para transferleri yapabilmektedir. Havale iptali için de yetkililer ile iletişim kurulmalıdır. Doldurulan bir talep formu da havalelerin iadesinde etkidir. Ancak kısa sürede sonuç alınması için hesabına yatırım yapılan bireyler ile iletişime geçilmeye çalışılarak, para iadesi talep edilmelidir.

Yorum yapın