Emekli Promosyon İptal Etme 

Emekli promosyon iptal etme işlemleri için anlaşmalı olunan maaş alınan bankaya başvurulur. Ancak burada promosyon için taahhüt süresinin dolup dolmamış olması önemlidir. Emekli maaşını bankadan alan emeklinin promosyona ilişkin anlaşma süresi dolduysa istediği bankayı seçip emekli maaşını taşıması açısından bir sorun yoktur. E devlet uygulaması üzerinden Sosyal Güvenlik Kurumu’nun sayfasına girilerek banka değiştirilebilir. Ancak promosyon için gerekli süre dolmadıysa maaş için bankaya birebir müracaat gerekir. Kişiler bankaya gitmeden bu problemin çözülmesi mümkün değildir. Bankaya gidildikten sonra bankada kalan taahhüt süresine göre emeklinin alacağı bedele ilişkin hesaplamalar yapılır. Bu hesaplamanın ardından kalan prim alınır. Emekli anlaşmasını sonlandırdıktan sonra hangi bankayla çalışmak istediğini dilediği şekilde seçebilir.

Emekli promosyon iptal etme

Emekli Promosyonu İptal Edilip Tekrar Geri Alınır mı?

Emekli promosyonu iptal edilip tekrar geri alınabilir. Emekli promosyonu bankayla emeklinin yaptığı bir sözleşmeye dayanır. Sözleşme yapılan bankanın ya da emeklinin her zaman fesih hakkı bulunur. Fesih hakkının kullanılması durumunda sözleşmenin tazminat maddeleri de kapsama alınır. Tazminat maddeleri sözleşme yapılırken emekli tarafından incelenmesi gereken maddelerdir. Maddenin incelenmemesi durumunda fesih hakkı kullanılırken birtakım hak kayıplarının yaşanması muhtemel hale gelir. Tazminat maddesine göre ilk yıl sözleşmeyi feshedenler promosyonun tamamı, ikinci ve üçüncü yıl feshedilirse promosyonun %50’si iade olunur. Emekli maaşının yatmasına ilişkin sözleşme feshedildikten sonra aynı bankayla tekrar sözleşme yapılırsa iade olunmadan tekrar yeni promosyon değerler üzerinden banka ve emekli anlaşmaya varır. İadenin gerekli olmaması önemlidir.

Emekli Promosyonu Nedir?

Emekli promosyonu 2017 Mart ayından beri verilen bir primdir.  Emekli promosyonu, bankacılık sistemi için kullanılan bir promosyon şeklidir. Sadece emeklilerin alması için tasarlanmıştır. 2017 yılında Sosyal Güvenlik Kurumu ile anlaşma yapan 18 bankadan herhangi biri emekliler tarafından seçilir. Emekliler maaşlarının yatması için bankalardan birini seçer. Anlaşmalı 18 bankanın kendi stratejilerine göre oluşturduğu kampanyalardan birinden yararlanılır. Kampanyalar tamamen bankaların kendi bünyesinde verdiği kararlara ilişkindir. Kampanyalara karşı herhangi bir devlet müdahalesi bulunmaz. Hükümet sadece 2017 de anlaşmayı Sosyal Güvenlik Kurumu aracılığıyla anlaşmaya katılır. Emekli promosyonu alındıktan sonra bankadan memnun kalınmazsa, maaş yatma işlemlerinde sıkıntı yaşanırsa emekli promosyon iptal etme mümkündür.

Emekli Promosyonuna Nasıl Hak Kazanılır?

Emekli promosyonuna hak kazanılması için kişinin emekli olması gerekir. Emekli olmayan birinin maaşını almayı taahhüt edebileceği bir bankada olmaz. Yeni emekli olan veya bankadan 3 yıldır maaşını alan emekliler bankaya emeklilik promosyonu için başvurur. Emekli promosyonu alınırken seçilen bankaya 3 yıl boyunca maaşın o bankadan alınacağına ilişkin söz verilir. Promosyon alırken emekli Sosyal Güvenlik Kurumu’nun anlaşmalı olduğu herhangi bir bankayı seçebilir. Promosyon tutarı emeklinin maaş miktarına bağlı bir değişkendir. Emekli maaşı ne kadar yüksekse emeklinin alacağı promosyon tutarı da o kadar yüksek olur.

Yorum yapın