Facebook Hesabı / Üyeliği Nasıl Silinir 2023

Facebook, dünya genelinde milyarlarca kullanıcısı olan sosyal medya platformudur. Mark Zuckerberg tarafından 2004 yılında kurulan Facebook, öncelikle üniversite öğrencileri arasında popüler hale geldi ve daha sonra tüm dünyaya açıldı.

Facebook, kişilerin arkadaşlarıyla bağlantı kurmasını, fotoğraf ve video paylaşmasını, mesajlaşmasını ve etkinlikleri organize etmesini sağlayan bir platformdur. Ayrıca, işletmeler de Facebook’u pazarlama faaliyetleri için kullanabilirler.

Kullanıcılar, Facebook’ta bir profil oluşturarak kendileri hakkında bilgi ekleyebilirler. Bu profillerde kullanıcılar fotoğraflarını, çalıştığı yerleri, okuduğu okulları, hobilerini ve ilgi alanlarını paylaşabilirler. Kullanıcılar ayrıca arkadaşlarını ekleyerek onların paylaşımlarını takip edebilir ve beğenebilirler.

Facebook, zaman içinde farklı özellikler ekleyerek gelişti. Bunlar arasında canlı yayın yapma, hikayeler paylaşma, gruplar oluşturma, etkinlikler düzenleme ve Messenger adlı anlık mesajlaşma uygulaması yer almaktadır.

Ancak son yıllarda, Facebook bazı tartışmalara da neden oldu. Özellikle, kullanıcı verilerini koruma konusunda şeffaf olmamak ve yanıltıcı haberlere izin vermek gibi konular eleştirildi.

Facebook Mark Zukerberg tarafından 2004 yılında kurulmuştur. Sosyal ağ olarak bir haberleşme ve arkadaş bulma sitesi olan Facebook, günümüzde en yüksek kullanım oranına sahip olan platformlar arasındadır. Facebook Harvard Üniversitesi öğrencileri için kurulan ağ iken dünya çapında yaygınlaşan bir sosyal medya platformu olmuştur. Facebook milyonlarca kullanıcıya sahiptir. Bu yazımızda Facebook kullanıcılarının merak ettiği Facebook Hesabı / Üyeliği Nasıl Silinir? sorusunun yanıtı hakkında bilgi yer almaktadır.

Facebook hesabına sahip kullanıcılar kalıcı hesap silme ile üyeliğinin açılmaması sağlamaktadır. Bir çok facebook kullanıcı facebook hesağ dondurma ile hesaplarının silindiği düşünmektedir. Facebook hesabını kalıcı olarak silmek isteyen kullanıcılar hesaplarını dondurmak yerine hesap silme işlemini yapmaları gerekmektedir.

Facebook hesap silme işlemini sizlere anlatmadan önce, facebook hesabı kalıcı olarak silme öncesi bilmeniz gerekenleri anlatacağız.

Hesanım kapanması veya silinmesi durumunda sayfa ve yahut grubunuz var ise hesap silme ile birlikte onlarda silinecektir. Eğer sayfanın silinmesini istemiyorsanız sayfaya veya gruba bir yönetici daha ekleyin böylelikle hesap silinmesi durumda diğer yönetici sayfayı veya grubu yönetebilecektir. Ancak 14 gün bekleme süresini beklemeden hesap silme gibi düşenceye sahip iseniz, bu durumunda mümkün olmadığını belirtmek isteriz.

Facebook hesap silme / kapatma işleminden sonra kesinlikle hesap yeniden açılmayacaktır. Bu nedenle Facebook hesap silme konulu yazımızı okurken bir kez düşünün.

Facebook hesap silme / kapatma işlemi ile hesabınızda bazı bilgiler tam olarak silinmeyecektir. Bunu bir örnek ile açıklamak gerekirse, Hesabın silinmesi durumunda arkadaşlarınızın paylaşımına yaptığınız yorum vb. işlemler kayıtlı olarak kalmakta ve silinmemektedir. Hesabın silinmesi durumunda bu yazışmalar ve yorumlar silinmemektedir.

Facebook hesap silme / kapatma işleminin ardından profil bilgileriniz ve verileriniz silinecektir. Profiliniz hiçbir kullanıcı tarafından görülmeyecektir.

Hesabın silinmesi / kapanması tam olarak gerçekleşmesi biraz zaman alabilir. Çünkü Hesaba bağlı durum güncellemeleri, fotoğraflar ve videolar yedek bir sistemde tutulmaktadır. Tüm verilerin ortadan kalkması için 90 güne kadar beklemeniz gerekebilir. Bu süre sizin 2 haftalık Facebook Hesap Silme işleminden bağımsız gerçekleşir.

Facebook Hesabı Nasıl Kapatılır?

Facebook üyelik / Hesap silme işlemi için öncelikle https://tr-tr.facebook.com/ adresine giriş yapılması gerekmektedir. Dah sonra araç çubuğunun en sağındaki ok işaretinden ayarlar bölümü tıklanmalıdır. Ayarlar, kullanıcılara hesap silme konusunda pek çok olanak tanımaktadır. İsteyen bireyler hesaplarını kapatmadan önce Facebook adresindeki verilerini bilgisayarlarına indirebilmektedir.

Facebook hesap silmek için asıl adımlar sol kısımdaki güvenlik bölümüne giriş yapılmasından sonra başlamaktadır. Bu alanda aynı işlemlerin mobil kullanımlar ile de gerçekleştirilebildiğini belirtmekte fayda vardır. Kullanıcıların ilerideki dönemlerde yeniden giriş yapabilmeleri için bu alandaki hesap dondur bölümüne tıklamaları önerilmektedir. Böylece hesaplar dondurulduğu süre boyunda Facebook bildirimleri alınmamaktadır.

Facebook Hesabını Kalıcı Silme Linki

Bireyler Facebook üyelik silme işlemlerini kalıcı hale getirmek için ise https://www.facebook.com/help/delete_account linkine tıklamalıdır.

Bu linkte açılan sayfaya şifre bilgilerinin yazılması gerekmektedir. Kullanıcılar şifrelerini yazarak güvenlik kodunu da girmelerinden sonra Facebook adreslerini tam anlamı ile ortadan kaldırabilmektedir. Geçmiş dönemde sadece hesap dondurma özelliği bulunan Facebook artık hesapların tamamen silinme seçeneğini de kullanıcılarına rahatlıkla sunabilmektedir.

Silme işlemini gerçekleştirirken facebook kullanıcılarına son kez 30 gün içerisinde hesabının silinmesini iptal edebileceği hatırlatır fakat 30 gün içerisinde hesaba girilip iptal işlemi yapılmadığı takdirde hesaptaki tüm verilerin kalıcı olarak silineceğini ve bir daha bu bilgilerin hiçbir şekilde geri gelmeyeceğini hatırlatır.

İNCELEYİN:  Morhipo Sipariş İptali

Yorum yapın