Gizli Numara ve Diğer Telefon Numaraları Nasıl Engellenir?

Günümüzde bireyler farklı amaçlardan dolayı numaralarını gizleyerek aramalar yapabilmektedir. Bu gibi durumlarda gizli numara engelleme servisi ile yardım almak mümkündür. Gereken işlemlerin gerçekleştirilmesinden sonra kişilerin telefon numaraları gizli numara aramalarına kapalı hale gelmektedir.

Özel numara engelleme işlemleri operatörler arasında değişim gösteren adımlar içerebilmektedir. Ancak genel kapsamda her operatör akıllı cihazlarda bir SIM bölümü bulundurmaktadır. Bu kısımdan ya da çağrı ayarlarından aramaları özel numaralara kapat gibi bir yazının seçilmesi özel numara aramalarının kapanmasını sağlamaktadır. Aynı özellikler farklı telefon numaralarını engelleme konusunda da kendini göstermektedir. Ayrıca Avea ve Turkcell *253# numarasını tuşlayarak da özel numaraları engelleyebilmektedir. Vodafone için bu işlemler “GIZLI AC” mesajını 7046’ya göndermekle sağlanmaktadır.

Telefonlardan Numara Engelleme

Bireyler gelişen teknoloji sayesinde telefondan numara engelleme seçeneğine de sahip olmuşlardır. Bu sayede artık görüşmek istenmeyen kişilerle ya da bireyleri rahatsız eden numaralar ile irtibatlar kesilmektedir. Kullanıcılar özellikle Android cihazlarında bir numaraya uzun süre basılı tutmalarından sonra ekrana gelen seçenekler üzerinden numaraları anında engelleyebilmektedir.

Kullanıcılar iPhone cihazlardan da numara engelleme işlemleri görebilmektedir. Bunun için engellenmek istenen numaranın yan kısmında yer alan “i” harfine basılmalıdır. Açılan yeni bölümde çağrı bilgilerinin yanı sıra engelleme seçenekleri de açılmaktadır. Kullanıcılar numarayı engelleme bölümüne basarak o numaradan kendilerine gelen çağrıların önüne geçebilmektedir.

Yorum yapın