Hes Kodu İptal Etme

Hes kodu iptal etme seçeneği için HES yani Hayat Eve Sığar uygulamasına girilir. Uygulamaya girildikten sonra uygulama içinde verilen kodun iptali talep edilebilir. Birkaç saniye süren bu işlemi yapmak istemeyen kişiler için kodlar süreli olarak da alınabilir. Kod alınırken belirli bir süre sonra kendiliğinden etkinliğini kaybettirilebilir. Kişi sınırsız olarak kod almak zorunda değildir. Kod alınırken 1 ay 3 ay birkaç hafta gibi bir süre seçimi kişinin önüne sunulur. Sürekli olarak kod bulundurma zorunluluğu olunan alanlara girmeyen kişiler kodu süresiz almak istemeyebilir. Hes kodu iptal etme işleminde sıkıntı yaşanmaması için Hes uygulamasına giriş bilgilerinin unutulmaması önerilir.

Hes Kodu Nedir?

Hes Kodu Nedir?

Hes kodu Hayat Eve Sığar uygulamanın korona tedbirleri kapsamında kullanılmaya başlanmasıyla gündelik hayat katılmış bir kavramdır. Korona dünyada ortaya çıkmış büyük bulaşıcı hastalıklardan biridir. Hastalığın etkileri ölümcül noktaya varabilir. Hasta olan kişiler başlangıçta bir grip hastası veya üst solunum yolu hastası olarak görülse de aslında grip değildir. Grip olmadıkları da hastalığın etkileri arttıkça anlaşılır. Basit bir grip insanı öldürür mü diyerek şaşıranlar olacaktır ancak korona hastalığı basit bir grip değildir. Son dönemdeki küresel salgın olarak dünyayı kasıp kavuran ve binlerce insanın ölmesine yol açan korona ile mücadele pandemi döneminin vazgeçilmez bir parçası olarak HES uygulaması kullanımını da günlük yaşantıya kattı. Hes uygulaması üzerinden bir kod belirlenir. Sağlık Bakanlığınca Covid 19 tedbirlerine binaen üretilen kod, kişinin çevresindeki hasta kişileri gösterir. Hasta olan veya taşıyıcı olan kişilerle temasa geçerek korona olmamak için tasarlanmıştır. Kişiler hasta olmamak için sokağa çıkarken Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden kontrollerini yapmalıdır.

Hes Kodu Nasıl Alınır?

Hes kodu almak oldukça kolaydır. Hes kodu almak isteyen kişi bu işlemi saniyeler içerisinde yapma imkanına sahiptir. Aynı Hes kodu iptal etme işleminde olunduğu gibi Hes uygulamasına girilir. Hes uygulamasına girilirken giriş bilgileri sürekli tekrarlanmak istenmiyorsa uygulamaya şifrenin hatırlanması uyarısı verilebilir. Şifreyi unutma seçeneği seçilerek tekrar tekrar girişte aşamalardan geçmek yerine parmak iziyle girmek mümkün hale gelecektir. Kişi uygulamaya giriş yaptıktan sonra hes kodu al seçeneğini seçer. Kullanmak istediği süreyi de seçtikten sonra hes koduna kavuşmuş olur. Bu süreçte hes kodunu alan kişinin hastalığı ve taşıyıcılık durumu aşı sayısı hes koduna işlenir. Hes koduna bakıldığında kişinin taşıyıcı olup olmadığı böylelikle kolaylıkla anlaşılır.

Hes Koduna Nasıl Bakılır?

Hes koduna bakmak için E devlet uygulamasına girilebilir. E devlet uygulamasına TC kimlik numarası ve şifre ile giriş yapmak mümkündür. Giriş yapıldıktan sonra kişi hes kodu sorgulama sayfasını açarak hes kodunu sorgulayabilir. Bir başka seçenek de hes kodunun doğrudan HES uygulaması üzerinden öğrenmektir. Hes kodu iptal etme işlemi için de bu uygulamaya girilir.

Yorum yapın