HGS İptal Etme

HGS’nin açılımı Hızlı Geçiş Sistemi olmaktadır. Bu sistem otoyollarda kullanılan bir uygulama olmaktadır. Bu sistemin kullanıcıları bir karta sahip olmakta ve bu kart sayesinde otoyol ve köprü geçişlerinde hızlıca geçebilmektedir. HGS’nin artıları olduğu gibi eksi yönleri de bulunmaktadır. HGS yollarda geçiş kolaylığı sağlarken bazen kartın görünmemesinden dolayı kullanıcılar ceza ödemek zorunda kalmaktadır. Bunun yanı sıra kullanıcılar arabalarını sattıklarında veya değiştirdiklerinde HGS üyeliklerini de iptal ettirmek zorunda kalmaktadır.

HGS almak isteyen kullanıcılar bu işlemi PTT’den yapabilmektedir. Bunun yanında bazı bankalardan da HGS satımı yapılmaktadır. Kullanıcılar bu işlemleri gerçekleştirdikten sonra hizmetten yararlanabilmektedir.

HGS Nasıl ve Nereden İptal Edilmektedir?

HGS uygulamasından yararlanmak istemeyen veya yukarıda bahsettiğimiz gibi araç değiştiren kullanıcılar bu platformdan nasıl ayrı olunacağını merak etmektedir. Kullanıcılar çevrelerinde bulunan en yakın PTT şubesine giderek HGS iptal işlemini gerçekleştirebilmektedir. Bunun için kullanıcıların yanlarında kimlik, sürücü belgesi veya TC numarası bulunan bir belgeyi yanlarında bulundurması gerekmektedir.

Kullanıcıların HGS iptali gerçekleştirilmeden önce borçlarının olup olmadığını kontrol etmeleri gerekmektedir. Kullanıcılar iptal işlemi karşılığında kartlarında bulunan bakiyeyi çekebilmektedir.

Bankadan alınan HGS iptalini gerçekleştirmek isteyen kullanıcılar da bunun nereden yapıldığını merak etmektedir. Kullanıcılar yine bankanın şubesine giderek veya müşteri hizmetlerini arayarak bu kartlarını iptal ettirebilmektedir. PTT’ye gitmek istemeyen kullanıcıların ise böyle bir şansı bulunmamaktadır. PTT’den alınan kartların iptali de yalnızca şubeden yapılmaktadır.

Yorum yapın