Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) Hesap Bakiye ve Ceza Sorgulama

Karayollarında farklı bölgelerde HGS olarak kısaltılan Hızlı Geçiş Sistemi bulunmaktadır. Bu sayede sürücüler gişe sırası beklemeden anında geçişlerini sağlayabilmektedir. Ancak bu hizmetlerden yarar sağlanabilmesi için belli adımların atılması gerekmektedir. Çünkü HGS, geçiş öncesinde hesaplarında para bulunan sürücülerin hesaplarından miktar düşüşü yaparak işlemektedir.

Herhangi bir ödeme yapmadan bu sistemin kullanılması ise ihlal olarak görülmektedir. Sürücüler bu alanda ihlal yaptıklarını düşünüyorlarsa e – Devlet Kapısı ile sorgulama sistemlerini kullanabilmektedir. HGS hesap ve geçiş ihlali bilgileri e – Devlet ile sorgulanabilmektedir. Sistemin bu avantajı PTT ile yapılan işbirlikleri neticesinde kullanılabilir hale gelmiştir. Bireyler herhangi bir ihlal yapmadıkları halde sadede HGS hesaplarındaki bakiye bilgilerini de sorgulama sistemi ile öğrenebilmektedir. Sorgulamalar sistem girişleri neticesinde otomatik bir şekilde yapılmaktadır. Bu nedenden dolayı hızlı sonuç alımları garantilidir. Ancak sistem girişlerinin yapılabilmesi için e –Devler şifrelerinin doğru bir şekilde yazılması gerekmektedir. Aksinin olduğu durumlarda sorgulama ekranlarına erişim sağlanamamaktadır.

Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) Hesap ve Geçiş İhlali Bilgileri Sorgulama Hizmeti

Hizmetten fayda sağlanabilmesi için verilen linkin açılması gerekmektedir. Linkin açılması da bahsedildiği üzere e – Devlet şifresi ile kimlik doğrulamaları neticesinde gerçekleşmektedir. Kullanıcılar isimlerine kayıtlı olan HGS hesapları varsa otomatik sorgulamalar neticesinde bilgileri ekranlarına görebilmektedir. Bunun yanış sıra açılan sayfa içerisinde mavi renk ile belirtilen link içinden HGS geçiş ihlalleri de sadece tek tık neticesinde öğrenilebilmektedir. İşlemlerin sonuç vermesi için bir dakikadan uzun süre beklenmediği bilinmektedir.

Kullanıcılar Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) hesap ve geçiş ihlali bilgileri sorgulamak için https://www.turkiye.gov.tr/ptt-hizli-gecis-sistemi-hgs-hesap-bilgileri-sorgulama linkine tıklamalıdır. Link güncel olduğu için anında e – Devlet sisteminin sorgulama ekranının açılmasını sağlamaktadır.

Yorum yapın