İDO Bilet İptali – İDO Bilet İptali Nasıl Yapılır?

İstanbul Deniz Otobüsleri Sanayi ve Ticaret A.Ş yani İDO 1987 senesinde kurulmuştur. İstanbul Büyük Şehir Belediyesi tarafından kurulan şirketin kuruluş amacı ise İstanbul’da ki trafik sorununu çözmek ve deniz ulaşımı için yeni bir çözüm getirmektir. Şehirhatları İstanbul Deniz Otobüsleri 2005 senesi itibariyle bu şirketi devralmıştır. İDO, İstanbul halkı için çok önem arz eden bir isimdir ve İDO bilet iptali nasıl gerçekleşir? Sorusu da bu marka hakkında sorulan sorulardan en popüleridir.

İDO Bilet İptali Nasıl Gerçekleşir?

İDO bilet iptali için tek bir yol vardır o da 0 850 222 44 36 numarasından yetkililere ulaşmak ve bileti iptal ettirmektir. İdo’nun resmi web sitesi üzerinden randevu iptali ne yazık ki gerçekleştirilememektedir ve İDO gibi büyük bir markanın web sitesi üzerinden iptal işlemlerinin gerçekleşmemesi büyük bir eksikliktir.  0 850 222 44 36 numarası haricinde 444 44 36 numarasını da bilet iptali sürecinde kullanabilirsiniz.

Bilet İptali Hangi Durumlarda Gerçekleşmez?

PROMO türünde ki biletlerin iptal edilmesi mümkün değildir. Aynı zamanda sefere 60 dakikadan daha az bir süre kalındı ise biletin iptali gerçekleştirilmez. Bu durumda bilet tarihinde değişiklikte söz konusu değildir. Bu kural PROMO kullanıcıları içindir ve ECO, BİZ, FİSRT CLASS biletlerde farklı yaptırımlar uygulanmaktadır. Fisrt Class biletine sahip olan kişiler biletlerini 1 saatten az süre kalmış olsa bile iptal edebilme veya değiştirme hakkına sahiptir. Tabi %10 kesinti yapılma şartı ile bu durum gerçekleşir.

İDO PROMO BİLET İPTALİ

 • PROMO biletler iade işlemi yapılmamatadır.
 • Seferlerin kalkış saatine -1 saatte fazla süre olduğu durumlarda bilet tutarının % 50’si oranında kesinti yapılarak sadece geçerli sefer tarifesi ve dönemi içerisine değişiklik yapılmaktadır.
 • Sefer kalkış saatine -1 saatten az süre kaldığında değişiklik yapılmamaktadır.

İDO ECO BİLET İPTALİ

 • Sefer kalkış saatine 12+ saatten fazla süre olduğu durumlarda bilet tutarının % 10’u oranında kesinti yapılarak sadece geçerli sefer tarifesi ve dönemi içerisine değişiklik yapılmaktadır.
 • Sefer kalkış saatine 12+ saat ile 1 saat arasında süre olduğu durumlarda bilet tutarının % 30’u oranında kesinti yapılarak sadece geçerli sefer tarifesi ve dönemi içerisinde bilet değişikliği veya iadesi yapılabilir.
 • Sefer kalkış saatine -1 saatten az süre kaldığında değişiklik yapılamaz.

İDO BIZ BİLET İPTALİ

 • Sefer kalkış saatine 12+ saatten fazla süre olduğu durumlarda bilet değişikliği veya iadesi cezasız yapılabilinmektedir.
 • Sefer kalkış saatine 12+ saat ile 1 saat arasında süre olduğu durumlarda bilet tutarının %30’u oranında kesinti yapılarak sadece geçerli sefer tarifesi ve dönemi içerisinde bilet değişikliği veya iadesi yapılabilir.
 • Sefer kalkış saatine 1 saatten az süre kaldığında değişiklik yapılamaz.

İDO FIRST CLASS BİLET İPTALİ

Sefer kalkış saatine 24 saatten fazla süre olduğu durumlarda bilet tutarının % 10’u oranında kesinti yapılarak sadece geçerli sefer tarifesi ve dönemi içerisinde bilet değişikliği veya iadesi yapılabilir.

İDO BİLET İPTALİ, DEĞİŞİKLİK VE İADE KURALLARI

 • 1 Mart 2016 tarihi itibariyle e-bilet uygulamasına geçiş yapan İDO bilet değişiklik ve iade kurallarını değişmiştir.
 • İnternet, mobil uygulama kanalı ve 0850 222 44 36 Çağrı Merkezi’nden satın alınan biletler, ister basılı ister internet ortamında olsun, mobil uygulama hariç tüm satış kanallarından değiştirilebilir veya iptal edilebilir.
 • Gişe ve acenteden kredi kartı ile veya nakit alınan biletlerin değişiklik veya iptali ancak gişe ve acente üzerinden yapılabilmektedir. Metro acentelerinden alınan İDO biletlerinin iptal ve iade, değişikliği ise aynı metro acentesinden yapılmaktadır.
 • Bilet değişikliği ve iade koşulları kapsamında, değişiklik ve iade talepleri için yapılacak kesinti (cayma tazminatı), hizmet bedeli düşüldükten sonra KDV (Katma Değer Vergisi) dahil toplam tutar üzerinden hesaplanmaktadır.
 • Bilet değişikliği ve iade koşulları bilet sınıf türlerine göre değişiklik göstermektedir. Satış kanalına göre farklılık gösteren hizmet bedelinin iadesi yapılmamaktadır. (Hizmet bedeli düşüldükten sonra kalan tutar iade edilmektedir.)
 • BİZ (Business) sınıf ve VIP (VİP-Oda) biletleri hızlı feribot üst salon biletleri olduğundan ve sadece Yenikapı – Bandırma ve Yenikapı – Bursa Hızlı Feribot hatlarında bulunmaktadır.

Sık Sorulan Sorular

Gidiş / dönüş bilet aldım, tek yönünü iptal edebilir miyim?

İDO Mobil uygulası hariç, ilgili bilet sınıfı ve ödeme yöntemine ait iade kuralları kapsamında tüm satış kanallarında iade işlemleri gerçekleştirilmektedir.

Satın almış olduğum biletimle ilgili iade ve değişiklik işlemlerimi nasıl yapabilirim?

İDO terminallerimizde yer alan gişe ve acenteler aracılığı ile nakit veya kredi kartı ile satın alınan biletler için, gişeler veya en yakın acenteye başvurmak gerekmektedir. www.ido.com.tr web sitesi, İDO Mobil uygulaması veya çağrı merkezi üzerinden satın alınan biletler için ise www.ido.com.tr ve yine çağrı merkezi aracılığı ile ilgili bilet sınıfının kuralları çerçevesinde değişiklik / iade işlemleri yapılabilinmektedir.

İDO Çağrı Merkezi

0 850 222 44 36 veya 444 44 36 Çağrı merkezi 7 / 24 hizmet vermektedir.

Çağrı Merkezinde Sunulan Hizmetler:

 • Çağrı Merkezimizden kredi kartı ile bilet satın alımı
 • Satın alınan biletin değişiklik ve iade kuralları çerçevesinde değişiklik veya biletin iadesi yapılabilir ve konu hakkında bilgi alınabilir.
 • Sefer tarifelerini veya iptal edilen seferleri hakkında bilgi alınabilir.

Öneri ve eleştiriler (e-posta : info@ido.com.tr ) adresi veya resmi internet sitesindeki Bize Yazın bölümünden iletebilinmektedir.

Yorum yapın