Instagram Hesabı Nasıl Kapatılır ?

Akıllı cep telefonları sayesinde popülaritesini her geçen gün artıran Instagram, ilk olarak 2919 yılında kurulmuştur. Yakın zamanda Facebook himayesine geçen Instagram içerisinde fotoğraf ya da video paylaşımlarının yapılması mümkün olmaktadır. Bireyler dijital ortamda arkadaşlarının paylaşımlarına da beğeniler ya da yorumlar bırakabilmektedir.

Kullanımı oldukça kolay olan Instagram üyelik silme aşaması için de kullanıcılarını zorlamamaktadır. Site, üyelerinin olası pişmanlıkları için hesaplarını silmek yerine dondurmak işlemlerini tavsiye etmektedir. Kullanıcıların hesap dondurmaları neticesinde diğer bireyler tarafından hiçbir şekilde görülmemeleri, hesaplarının silinmesi ile eşdeğerdir. Ancak kullanıcılar yine de https://instagtam.com/accounts/remove/request adresi ile sitedeki hesaplarını kalıcı şekilde silebilmektedir. Ayrıca İnstagram hesabı nasıl silinir ve dondurulur yazımızda da bunları açıklamaya çalıştık.

Instagram Hesabı Nasıl Silinir?

Kullanıcıların Instagram hesap kapatma işlemleri için izlemeleri gereken sıralı adımlar bulunmaktadır. Bu adımlar arasında ilki bilgisayarlar üzerinden www.instagram.com adresine kullanıcı girişi yapmaktır. Kullanıcı girişlerinin arasından bireyler ana menünün en sağ kısmında kullanıcı isimlerini görmektedir. O kısma tıklanması alt menüye erişim sağlanma aşamasına geçiş anlamı taşımaktadır.

 • Bireyler Instagram hesap silme işlemleri için alt menü içerisindeki “Profil Düzenle” seçeneğine tıklanmalıdır.
 • Sonraki adımda ise en alt bölümde bulunan “Hesabımı silmek İstiyorum” butonuna basılmalıdır.
 • Sonrasında yönlendirmelerde de görüleceği gibi şifrenin gerekli alana yeniden girilmesi lazımdır. Kullanıcılar şifrelerini girip hesaplarını kapama butonuna basmalarından sonra İnstagram hesaplarını tamamen kapatabilmektedir.
 • Hesap kapatma işlemi başarıyla tamamlandıktan sonra profiliniz yayından kaldırılır ve bilgileriniz başkaları tarafından görüntülenemez.

Instagram Hesabı Dondurma

Instagram hesabı dondurma, hesabın geçici bir süreliği kapatması anlamına gelmektedir. Hesap dondurma işleminden sonra kullanıcı dileği zaman tekrar hesabını açma hakkına sahiptir. Instagram hesap dondurma işleminin gerçekleşmesi durumunda hesap kimse tarafından görülmemektedir. Hesap dondurma işlemi 1 hafta içerisinde tekrar açıp tekrar kapatılamamaktadır. 7 gün içerisinde yalnızca bir defa hesap dondurma işlemi yapılabilir. 2 defa hesap dondurma işlemi yapılabilmesi için 7 gün beklemesi gerekmektedir.

Hesap dondurma işlemi sonrası profil, fotoğraflar, beğeniler ve yorumlar kimse tarafından görüntülenememektedir.

Telefon Üzerinden Instagram Hesap Dondurma

Telefon üzerinden Instagram Hesap Dondurma işleminde;

 • İlk adım olarak, telefon üzerinden https://www.instagram.com/ adresini ziyaret ederek oturum açmak olmalıdır.
 • İkinci adım olarak, sağ alt kısımda küçük profil resmini tıklamak ve profil sayfasına geçerek profil düzenle butonu tıklanmalıdır.
 • Üçüncü adım olarak, açılan sayfada en alt kısımda bulunan “hesabımı geçici olarak kapat” alınına tıklanmalıdır.
 • Dördüncü ve son adım olarak, üçüncü adım sonrası karşınıza çıkan sayfada hesap dondurma nedeni belirttikten sonra “hesabımı geçici olarak kapat” butonunu tıklayıp ve ardından onay penceresininde onaylanması gerekmektedir.

Tüm bu adımlarında uygulanmasından sonra hesabınız geçici olarak dondurlacaktır. Dondurma ile yukarıda sıraladığımız haklardan mahrum olacaksınız.

Bilgisayar Üzerinden Instagram Hesap Dondurma

Bilgisar üzerinden hesap dondurma işlemini sizlere dört adımda anlatacağız.

 • İlk adım olarak, tarayıcıdan https://www.instagram.com/ bağlantısını gidin ve Instagram oturumunu açın.
 • İkinci adım olarak, oturum açıldıktan sonra tekrar sitemize geri dönerek https://www.instagram.com/accounts/edit/ bağlantısını ziyaret edin. Bu bağlantıyı tıkladıktan sonra en altta “hesabımı geçici olarak kapat” yazan alana tıklayın.
 • Üçüncü adım olarak, hesap kapatma nedenini belirttikten sonra tekrar “hesabımı geçici olarak kapat” butonunu tıklayınız.
 • Dördüncü adım olarak, karşınıza gelen pencerede Instagram hesabı dondurma işlemini onaylamanız durumunda Instagram hesap dondurma işlemi tamamlanmış olacaktır.

Instagram hesabı dondurma işleminin ardından sonra kullanıcı dilediği zaman yeniden üyeliği aktif hale getirebilir. Dondurma işlemi ile eski fotoğraflar ve yorumlar silinmememektedir, ilk açıldığında hemen görünmeseler de belirli bir süre sonra yeniden geri döneceklerdir. Instagram hesabı silme işleminden sonra ise belirli bir süreyi geçirirseniz hesabınıza yeniden geri dönmeniz mümkün olmaz. Bu nedenle eğer hesabınızı silmekte kararlıysanız, önce fotoğraflarınızı yedeklemenizi öneririz.

“Instagram Hesabı Nasıl Kapatılır ?” üzerine 2 yorum

 1. Merhaba! İlginç bir konuya değindiğiniz ve kullanışlı bilgiler sunduğunuz için teşekkür ederim. İnstagram hesabımı kapamakla ilgili sorunumu çözmek için bu kaynağı kullanmak istiyorum. İyi çalışmalarınızın devamını dilerim. Sevgiler, Micheal Miles.

  Cevapla

Yorum yapın