İş Bankası Bireysel Emeklilik (BES) İptali

İş Bankası, bireysel ve ticari bankacılık hizmetleri veren, Türkiye’deki en büyük özel bankaları arasında yer almaktadır. İş Bankası 1924 yılında Mustafa Kemal Atatürk tarafından kurulan ve Cumhuriyet döneminin ilk ulusal bankası özelliklerine sahiptir. Anadolu Hayat Emeklilik İş bankası’nın yan kuruluşları arasında yer alan bir bir şirkettir. İş bankası Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) hizmetini yan kuruluşu aracılığıyla vermektedir. İş bankası BES iptali, başvuru ve merak edilen diğer konular hakkında bilgi Anadolu Hayat Emeklilik çağrı merkezi ve şubelerinden yapılabilmektedir.  Bireysel emeklilik sistemi bireysel başvuru ve otomatik katılım ile gerçekleşmektedir.

Bireysel emeklilik sistemi (BES), insanlarıı aktif olarak çalıştıkları dönemlerdeki hayat standartlarını emeklilik sürecinde de korumalarını ve devam ettirmelerini sağlamakta amacıyla düzenli birikim yapma imkânı sağlayan ve devlet katkısı bulunan tasarruf ve yatırım sistemi olararak tanımlanabilir. Ülkemizde Bireysel emeklilik sistemi (BES) özel bankalar, devlet bankaları, emeklilik ve sigorta şirketleri üzerinden gerçekleştirilmektedir. Bankalar ve sigorta şirketlerine bireysel başvuru yaparak veya çalışan kişilerin otomatik katılım ile Bireysel emeklilik sistemine (BES) kayıt olunmaktadır.  

45 yaş altındaki Sosyal Sigortalar Kurumu (4A) ve Emekli Sandığı (4C) çalışanlarına ve yeni işe başlayanlara, çalıştıkları şirketler tarafından otomatik olarak bireysel emeklilik sistemine ( BES ) katılımını sağlayan, işyeri bazlı emeklilik sistemidir. Devlet kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan personeller ve yeni başlayanlar otomatik katılım ile Bireysel emeklilik sistemine (BES)’e katılmaktadır. Özel şirketlerinde iş verenin çalışanlar için başvuru yapması durumunda da, şirkette çalışan ve çalışmaya başlayacak kişilerde otomatik katılım ile Bireysel emeklilik sistemi (BES)’e katılmaktadır. 

İŞ Bankası Bireysel emeklilik sistemi (BES) Avantajları Nelerdir?

  • % 25 devlet katkısı, 1000 TL ilave devlet katkısı ve emeklilik durumunda birikimlerin % 5’i kadar ek devlet katkısı verilmektedir. 
  • Yapılan birikimler emeklilik yatırım fonlarında değerlendirilmektedir.
  • Profesyonel portföy yönetimi ve yatırım danışmanlığı hizmeti verilmektedir. 
  • Giriş aidatı ve yönetim gider kesintisi bulunmamaktadır.
  • Katkı payı ödemelerini takip etmek çok kolay bir şekilde yapılmaktadır.
  • Emeklilikte ister toplu para, ister düzenli maaş verilmektedir.
  • Anlaşmalı sağlık kuruluşlarından indirimli hizmet alınmaktadır.
  • Acil durumlarda ücretsiz ambulans ve sağlık danışmanlığı hizmetinden faydalanılmaktadır.
  • Sosyal güvenlik danışmanlığı ve hayatı kolaylaştıracak diğer danışmanlık hizmetleri verilmektedir.

İş Bankası Bireysel emeklilik sistemi (BES) İptali 

İş bankası Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) hizmetini yan kuruluşu olan Anadolu Hayat Emeklilik aracılığı ile vermektedir. İş bankası üzerinden bireysel emeklilik sistemine kayıt olan bireyler iptal / cayma hakkına sahiptir. Otomatik katılım ile Bireysel emeklilik sistemi (BES) katılan bireylerin sisteme kayıt oldukları tarihten itibaren 2 ay (60) gün içerisinde İptal etme / cayma hakkı bulunmaktadır. İş bankası BES iptali durumunda elde edilen birimler (kişi tarafında alınan ücretler) iade edilmektedir. 

İş Bankasu BES iptali 60 gün içerisinde iptal edilmesi gerekmemektedir. Çalışanlar İptal etme / cayma hakkı süresi sona erdikten sonra BES iptali yapabilirler ancak elde edilen yatırım getirisi üzerinden, sistemde geçirilen süreye bağlı olarak değişen oranlarda gelir vergisi kesintisi yapılmaktadır.

İş bankası BES iptali ile ödenen katkı paylarından kesinti yapılmamaktadır. BES iptal edilmesi durumunda, ödenen katkı payları, varsa hesapta bulunan yatırım gelirleri ile birlikte 10 iş günü içinde çalışana iade edilmektedir.

İş Bankası BES iptali için 0 850 724 55 00 telefon numarası aranmaktadır. Bu numarayı arayarak gerekli bilgilerin aktarılması durumunda 10 gün iş günü içerisinde sistemdeki paranız iş bankası hesabınıza aktarılır. Bazı durumlarda BES iptali yapıldıktan sonraki ayda hesaptan BES ücreti alınmaktadır. Alınan bu BES ücreti bir kaç gün içerisinde hesabını geri yapmaktadır. 

Yorum yapın