İş Bankası EFT İptali

İş Bankası, 1924 yılının Temmuz ayında Bakanlar Kurulu’nu toplayan ulu önder Mustafa Kemal ATATÜRK Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk milli bankasıdır. İş bankası bir çok alanda hizmet veren Türkiye’nin önemli bankaları arasında yer almaktadır. İş Bankası merkez bankası aracılığıyla diğer tüm bankalara para transferi yapılmasını sağlayan EFT sistemini kullanmaktadır. Elektronik Fon Transferi kelimesinin kısaltması olan EFT, IBAN, hesap numarası ve benzeri yollarla para transferi için kullanılan bankacılık yöntemidir.

İş bankasından yapılan ve diğer bankalardan iş bankasına yapılan eft işlemlerinde IBAN numarasının yanlış yazılması, hesap numarasının eksik veya yanlış yazılması, yanlış bir isme gönderilmesi ve benzeri daha bir çok nedenden dolayı EFT iptali yapmaktadır. İş bankası EFT iptali müşteriler tarafında en sık sorulan ve merak edilen sorular arasında yer almaktadır.

İş Bankası EFT İptali Nasıl Olur?

İş bankası EFT iptali bazı koşullar çerçevesinde yapılmaktadır. Genel müdürlük tarafında onaylanmayan her EFT işlemi iptal edilebilmektedir. Mobilden, internet bankacılığından, şubeden ya da ATM’lerden yapılan her EFT işlemi iptal edilebilmektedir.

Genel müdürlük tarafından onaylanan EFT işlemlerinin iptali için, EFT yapılan karşı bankaya müracaat ederek dilekçe başvurusu yapılmalıdır. Çeşitli süreçler ile EFT iptali anlaşma dahilinde gerçekleşmektedir. EFT iptal dilekçesi hazırlanarak yapılan iptal başvuruları genellikle olumlu sonuçlanmaktadır.

İş bankası hesabından başka bir banka hesabına EFT işlemi telefon bankacılığı ile gerçekleştirilmişse, telefon bankacılığını üzerinden müşteri hizmetleri ile iletişime geçerek EFT iptali gerçekleştirebilir. İnternet bankacılığı ve mobil bankacılık hizmetlerinde de EFT işlemi gerçekleştirilebilmektedir. Mobil bankacılık ve internet bankacılığı üzerinden yapılan ve onaylanmamış EFT işlemlerin iptal etmek için işlemi iptal butonuna basarak gerçekleştirmek mümkündür. İş bankası veya diğer bankalarında şubelerinden iptal işlemi için sıra numarası alarak da EFT iptali gerçekleştirilebilir. Bankaların ATM’lerinden de EFT iptali gerçekleştirmek diğer bir alternatif yöntemdir.

İş Bankası üzerinden diğer bankalara EFT gerçekleştirmiş ise ve bu EFT işlemi genel müdürlük tarafından onaylanmış ise EFT iptali için karşı bankadaki kişinin onayı gerekmektedir. EFT’nin yanlışlıkla gönderildiği kişi şahıs tarafından aranır ise iptal işlemi çok daha hızlı bir şekilde gerçekleşmektedir. EFT’nin gönderildiği kişiye ulaşılamaması durumunda İş bankası müşteri hizmetlerini arayarak EFT iptali konusunda talepte bulunmak gerekmektedir.

İş bankasında mesai saatleri dışında EFT işlemi yapmak mümkündür. Mesai saatleri dışında yapılan EFT işlemlerinin iptali için, İş Cep ya da mobil uygulama üzerinden EFT iptali yapalabilmektedir. İşlem gerçekleşmiş gözüküyor ise müşteri hizmetlerini arayarak uzmanlar ile görüşerek ve iptal işlemini gerçekleştirelebilir. EFT iptali ve diğer işlemler için İş Bankası müşteri hizmetlerinin 0 850 724 0 724 numaralı hattının araması gerekmektedir.

Yorum yapın