İSKİ Abonelik İptal ve Kapatma İşlemleri

İSKİ’nin açılımı İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi olarak geçmektedir. İSKİ 1981 yılında 2560 sayılı İSKİ kanunu ile kurulmuştur. Bu kurum İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı, bağımsız bütçeli bir kuruluş olarak geçmektedir. İSKİ, İstanbul vatandaşlarının su ihtiyacını karşılamasının yanında kanalizasyon işlemlerinin de hızlı bir şekilde halledilmesini sağlamaktadır. İSKİ’ye abone olan kişiler bazen üyelik iptali gerçekleştirmek zorunda kalabilmektedir. Bunun pek çok sebebi olmaktadır. Bu sebepler arasında ise en çok öne çıkan insanların bir yerden başka bir yere taşınması kaynaklı olmaktadır. İSKİ üyelik kapatma işlemleri pek çok yerden yapılabilmektedir. Bunun için insanların bazı işlemleri sırasıyla yerine getirmesi gerekmektedir. Bu işlemlerin hızlı ve sorunsuz bir şekilde halledilmesini sağlamaktadır.

İSKİ Üyelik İptali Nasıl Olur?

İSKİ abonelik kapatma işlemlerini yerine getirmek isteyen kişilerin yukarıda da bahsettiğimiz gibi bazı işlemleri yapması gerekmektedir. İSKİ üyelik kapatma için müşterilerine farklı seçenekler sunmaktadır. Su aboneliğine sahip olan bir ev veya bir iş yerinin abonelik iptal etmesi için belli başlı belgeleri götürmesi gerekmektedir. Bu işlemlerin sonucunda kişiler su açtırırken verdikleri teminat bedeli kendilerine iade edilmektedir.

Kapatma işlemlerinde gerekli belgeler arasında TC Kimlik Belgesi veya fotokopisi ve Sayaç üzerindeki yer alan son metreküp işareti olmaktadır. Kişiler iş yerindeki suları kapatmak istediklerinde de yine TC Kimlik belgesi ve fotokopisi ve sayaç üzerinde yer alan son metreküp işaretini getirmeleri gerekmektedir.

Konut su iptaline ek olarak iş yerlerinin şirketlerde kaşe, imza sirküsü ve yetki belgesini de tebliğ etmeleri gerekmektedir. Bu işlemlerden sonra İSKİ üyelik silme işlemleri yerine gelmiş olacaktır. İnsanlar https://www.turkiye.gov.tr/iski-abonelik-iptali-basvurusu adresini kullanarak abonelik iptali başvurusunda bulunabilmektedir.

Yorum yapın