Kalfalık, Ustalık, Usta Öğreticilik ve İş Yeri Açma Belgesi

Vatandaşların bilgilenme ve sorgulama amaçlı kullanılabildikleri e – Devlet kapısında verilen hizmetler giderek gelişmektedir. Kalfalık, ustalık, usta öğreticilik ve iş yeri açma belgesi de herhangi ekstra hizmetlerin yerine getirilmesine gerek duyulmadan online sistemler üzerinden halledilebilmektedir. Üstelik belge sorgulama ekranları anında sonuç vermektedir. Böylece bekleyerek zaman kaybetmek gibi bir sorunla da karlı karşıya kalınmamaktadır. Sistemin en kalabalık olduğu dönemlerde maksimum bir dakika beklenmesinin ardından belge erişimleri sağlanabilmektedir.

Bireylerin MEB onaylı belge edinimleri için MEB desteği olan kurumlardaki kurslara katılım göstermeleri gerekmektedir. Bu bağlamda alınan belgeler, kullanım olarak kişilerin yasal haklara sahip olmalarını sağlamaktadır. Kurs bitimlerinde belgeler verilebilmektedir. Ancak belge hazırlama süreleri uzun zaman alabilmektedir. Kalfalık, ustalık, usta öğreticilik ve iş yeri açma belgesi sorgulama sistemleri e – Devlet ile düzenlenmesinin hemen ardından kullanıma geçebilmektedir. Böylece bireyler iş hayatlarında belge edinimindeki süre yüzünden maddi olarak kayıplara uğramak zorunda kalmamaktadır. Belge sorgulamalarında sadece e – Devlet şifresinin kullanılması yeterli olmaktadır.

Milli Eğitim Bakanlığı e –Devlet Hizmetleri

Kalfalık, ustalık, usta öğreticilik ve iş yeri açma belgesi ile alakalı olarak verilen e – Devlet hizmetlerinin tamamında Milli Eğitim Bakanlığı işbirliği bulunmaktadır. Bu sayede belgelerin doğru şekilde düzenlenmesi garantilidir. Ancak bazı kurumlar belge hazırlamak konusunda yavaş davranabilmektedir. Kursların tamamlanmasından sonda sistem içerisinde belge bulunmuyorsa katılım gösterilen kurs ya da kurum ile irtibat kurulması gerekmektedir. İlgili gönderimlerin yapılmasından hemen sonra e – Devlet ile belge erişimleri sağlanabilmektedir.

Kalfalık, ustalık, usta öğreticilik ve iş yeri açma belgesi sorgulama doğrulama işlemleri için https://www.turkiye.gov.tr/milli-egitim-kalfalik-ustalik-usta-ogrencilik-ve-is-yeri-acma-belgesi-sorgulama linki verilmektedir. Link ile birlikte yapılan kullanıcı girişleri belgelerin görüntülenmesini sağlamaktadır.

Yorum yapın