MHP Üyeliği Nasıl İptal Edilir ?

Siyasi partiler Türkiye’nin yönetiminde oldukça etkili olmaktadır. Son zamanlarda vatandaşlardan gelen duyumlara göre onların haberi olmadan partilerde üyelikleri olduğu görülmektedir. İnsanlar bu durumdan rahatsız oldukları için üyelik silme işlemlerinin nasıl olduğunu da merak etmektedir. Bu partilerden biri de MHP’dir. MHP 9 Şubat 1969 yılında Alparslan Türkeş tarafından kurulmuştur. Şu anda ise başında Devlet Bahçeli bulunmaktadır.

Siyasi Parti Üyeliği Sorgulama yapan vatandaşlar MHP’de üyeliklerinin olduğunu gördüklerinde bunu silmek istemektedir. MHP Üyelik kapatma işlemi nasıl gerçekleşir diye arama yapan vatandaşların karşısına da farklı seçenekler çıkmaktadır. Yaşamlarında sorun çıkmasını istemeyenler üyelik silme işlemlerini gerçekleştirmek için çeşitli mercilere başvurmaktadır.

MHP Üyelik Silme Nasıl Olur?

Kendileri istemediği halde MHP’ye üye olduklarını gören vatandaşlar bunun nasıl olduğunu da öğrenmek istemektedir. Yargıtay’dan yapılan bilgilendirmeye göre bunun nedeni sistem hatasından kaynaklanmaktadır. Bu sistem hatasını düzeltmek isteyen vatandaşlar ise öncelikle notere ve mahkemeye başvurması gerekmektedir. Daha sonra adlarının soyadlarının TC kimlik numaralarının ve Kimlik fotokopilerinin bulunduğu bir dilekçeyi vatandaşların öncelikle noterde onaylatıp daha sonra da partiye vermesi gerekmektedir.

Partinin bağlı bulunduğu kurul başkanlığına bu dilekçe verildikten sonra vatandaşların MHP Üyelik Silme işlemleri de gerçekleşmiş olmaktadır. Vatandaşlar daha sonra üyeliklerinin iptal edilip edilmediğini ya Yargıtay’ın https://vatandassipar.yargitaycb.gov.tr adresine giderek ya da e-devletten Siyasi Parti Üyelik Sorgulama ekranına ulaşarak partide üyeliklerinin devam edip etmediğini öğrenebilmektedir.

Yorum yapın