Migros Sanal Market Sipariş İptali Ve Para İadesi

Migros 2021 yılı itibariyle 2.559.718 m² kapalı alana sahip, 2.252 tanesi Migros ve 64 tanesi ise Macrocenter olmak üzere Türkiye’de 81 ilde toplamda 2.316 mağaza ile hizmet vermektedir. Migros Ticaret A.Ş. online alış veriş için Migros sanal market hizmeti vermektedir. Migros Sanal Market sipariş iptali ve para iadesi hakkında merak edilenler yazımız içerisinde yer almaktadır.

Migros Sanal Market Sipariş İptali Ve Para İadesi

Migros Sanal market uygulaması veya uygulaması üzerinden yapılan siparişlerin iptali ve para iadesi için izlenmesi gereken adımlar oldukça basittir. Migros sanal market sitesi veya uygulama üzerinden oluşturulan ve ödemesi online veya kapıda ödeme olarak tanımlanan siparişlerin iptali için kısa bir süreniz bulunmaktadır. Sipariş verilen ürünlerin hazırlama ve paketlenmesi bitinceye kadar siparişi iptal edebilirsiniz. Bu hakkında bilgiyi Migros müşteri hizmetlerinden alabilirsiniz. Migros Müşteri Hizmetleri numarası 0850 200 40 00 ayrıca Whatsapp hattı 0530 300 1 300‘dir. Müşteri Hizmetleri ve Whatsapp destek hatlarına, haftanın her günü saat 08:30 – 24:00 saatleri arasında ulaşabilirsiniz.

Migros sanal marketten yapılan alışveriş de online ödeme yapıldıysa, fatura tutarı sipariş onaylanana kadar bankan tarafından açık provizyon olarak yer almaktadır. Sipariş iptal edilmemesi ve teslim alınması durumunda açık provizyonda bekleyen işlem satış dönüşmektedir. Migros sanal markette Siparişin, onaylanmadan önce iptal edilmesi durumunda sipariş tutarı karta yansımamış olacaktır. Onaylanan siparişlerin iptal edilmesi durumunda iki iş günü içinde ödenen tutar iade edilecektir.

Oluşturulan ve ödemesi kapıda nakit ya da kapıda kredi kartı olarak seçilen siparişler için teslimat sırasında yapmak istenen iptallerde pos cihazı üzerinden anında iade işlemi gerçekleştirilebilmektedir. Sipariş teslimatından bir kaç gün sonra yapılacak iptaller için de aynı işlem uygulanmaktadır.

Siparişe ek yaparak, Ek Sipariş oluşturulduysa, sipariş iptali ile birlikte Ek Sipariş de iptal edilmektedir.

Siparişlerdeki seçili ürün veya ürünleri nasıl iade edebilirim? Siparişlerdeki ürün veya ürünleri iade etmek için Migros Sanal Market sayfasındaki Öneri-Talep Formu’nu doldurabilir ya da Müşteri Hizmetleri ile görüşerek iade/değişim talebi iletebilirsiniz.

“Migros Sanal Market Sipariş İptali Ve Para İadesi” üzerine bir yorum

  1. 22.05.23 tarihinde269840087 numaralı siparişimin iptal edilmesini talep ediyorum. Ürün 1 hafta olmasına rağmen kargoya verilmediğinden dolayı mağdur edildik. Özellikle belirtmek isterim bu konuda muhatap bulamadığımdan dolayı asla sizin sanal sitemizden bir daha bir şey almayacağımı da belirtmek istedim.

    Cevapla

Yorum yapın