Nikah Günü Nasıl İptal Edilir?

Nikâh bazen düğün esnasında bazen de düğünden önce gerçekleştirilen bir durum olmaktadır. Nikâh günü almak için kişilerin nüfus cüzdanlarının fotokopileri ve bunların kontrolü için asılları gerekmektedir. Verilecek olan nüfus cüzdanlarının eski ve yıpranmamış olması gerekmektedir. Evlenecek kişilerin o anki medeni durumlarının doğru şekilde nüfus cüzdanına aktarılmalıdır. T.C. kimlik numarası bulunmayan nüfus cüzdanlarıyla nikâh günü başvurusu yapılamamaktadır. Tüm bunlar doğru olduğunda ve gerekli evraklar tamamlandığında kişiler evlendirme memurluğuna giderek başvuru yapıp nikâh tarihi alabilmektedir. Nikâh günü almak için kişilerin öncelikle ikamet ettikleri belediyeye gitmesi gerekmektedir.

Nikâh yapılabilmesi için kanunen evlenmeye mani durumu olmamak, sağlık raporunda bir sorun olmamak, ikamet edilen mahallin yetkili kurumuna müracaat etmek, erkek ve kadının 17 yaşının üzerinde olması gibi durumlar gerekmektedir. Bu işlemlerden sonra nikâh günü alınabilmektedir. Bunun yanında istenmeyen durumlardan dolayı kişiler nikâh iptali için de belediyeye başvurabilmektedir.

Nikâh nasıl iptal edilir?

Bazen kişiler istenmeyen sebeplerden dolayı nikâh tarihini iptal ettirebilmektedir. Nikâh iptal işlemi için de kişilerin belediyeye başvurması gerekmektedir. Kişilerin nikâh yapmadan 1 hafta öncesinde başvuruyu iptal ettirmesi gerekmektedir. Nikâhtan vazgeçmek isteyenler, nikâh tarihi erteleme işlemini gerçekleştirmek isteyen kişiler de yine aynı süre içerisinde ilgili kuruma veya belediyeye konu hakkında bilgilendirme yapması gerekmektedir. Bu bilgilendirmeden sonra kurum nikâh işlemlerini iptal edebilmektedir. Kişilerin günü değiştirme hakkı gibi iptal hakkı da bulunmaktadır.

Yorum yapın