Öğrenci Akbili İptal Etme

Akbil iptali konusunda bilgi vermeden önce akbil nedir? Anlatmakta fayda var. Akbil İstanbul genelinde toplu taşımada kullanılan ve 31 Mart 2014 tarihi itibari ile kullanımına son verilen elektronik ücret toplama sisteminin ismidir. Akbil yerine hali hazırda İstanbulkart kullanılmakta. İstanbulkart bünyesinde birçok farklı uygulamayı ihtiva eder. Değişik elektronik para uygulaması ile İstanbul’da kullanılan elektronik para kartı haline gelmiştir.

Kart sadece ulaşım alanında değil başka alanlarda da kullanılabilir bir kart halini almıştır. Nakit olmadan işlem yapılabilen bir karttır. Öğrenci akbili yerine kullanılan indirimli İstanbulkart öğrenciler için belirlenen karttır. Kart kullanmaya hak kazanan öğrencilere satılır. Akbil yerine kullanılan bu kart İstanbul’da bulunan tüm toplu taşıma araçlarında, metro, tramvay, otobüs, metrobüs ve deniz otobüsünde kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Öğrenci Akbili iptal etme yerine artık İstanbulkart iptali yapılmaktadır.

Kartları kullandıktan sonra kart içinde oluşan bakiyeler kontrol edilebilir. Kartın kullanılması ile ilgili prosedür çok kolaydır. Kartın tekrar dolum yapılabilmesi için birçok noktada dolum merkezleri var. Öğrenciler için özel indirim uygulanan kartlar mevcut. Öğrencilerin seyahatlerini kolaylaştıran ve rahat bir ulaşım gerçekleştirmeleri için uygun fiyatlarla hizmete sunulan kart birçok avantaj sağlar. Kart ön ödemeli bir kart şeklinde olduğu için kredili işlem yapılamaz.

Kart toplu taşıma araçları dışında İstanbul genelinde bazı müzeler ve tarihi alanlarda çok cazip indirimleri kullanıcısı öğrencilere sağlar. Güvenli ve pratik bir kart olması kullanım sıklığını arttırmaktadır. Kartı kişiselleştirme yapmadığınız takdirde kart için bir iptal işlemi yapmak söz konusu olmaz. Akbil iptali yapılabilmesi için kartın alındıktan sonra isminize kayıt işleminin gerçekleştirilmesi gerekir.

Öğrenci Akbili İptal Etme

Öğrenci Akbili İptal Etme Aşamaları

İstanbulkart alındıktan sonra üzerinde bulunan kart seri numarası elektronik ödeme ve kayıt işlemleri merkezi tarafından kayıt altına alınır. Kart kayıt olduktan sonra karta ait bilgi güncellemesi ve kartı silme işlemi yapılabilmesi mümkün hale gelir. Akbil kullanımı sırasında kart anonim kart ise yani adınıza kayıtlı bir kart değil ise bu durumda yapılacak herhangi bir şey yoktur. Kartın içindeki bakiyeyi alma şansınız bulunmaz. Kartın isminize kayıtlı olması halinde hak talep etme şansınız var.

Öğrenciler için kart içinde bulunan miktar önemlidir. Öğrenci hayatı yaşayan gençler kartları mutlaka isimlerine kayıt ettirmeli. Bu durumda kartın kaybolması halinde bakiyenizi kurtarma şansınız var. Öğrenci akbili iptal etme veya yeni adı ile öğrenci İstanbulkart iptali öncesinde kart kaybolur kaybolmaz öncelikle bloke işlemi yapmak gerekir. Bloke edilmeyen kart başkası tarafından kullanılabilir durumdadır. Kartınızı herhangi bir şekilde bulamıyor iseniz ALO 153 ile iletişime geçerek bloke ettirebilirsiniz.

Yine aynı şekilde telefon ile iptal talebinde bulunmak mümkün. Burada iptal edilen kartların içindeki bakiyenin durumu ne olacak. Bakiyeyi almak için İstanbulkart başvuru merkezine başvurarak yeni bir kart alabilirsiniz. Eski kartta bulunan bakiye yeni kartınıza aktarılır. Ancak kartı iptal ettiyseniz bakiye için belbim merkezine dilekçe ile başvurarak içinde kalan rakamı talep edebilirsiniz.

Yorum yapın