Pasaport Randevu Alma, Değişiklik ve İptal İşlemleri

Türk vatandaşı olup yurt dışına çıkmak istediğinizde yurt dışına açılan kapınız pasaportunuzdur. 2010 yılına kadar başvurması çıkarması çok zahmetli ve bürokratik işlemler iken 1 haziran 2010 yılından itibaren e-pasaport sistemine geçilmesiyle pasaport randevu alma ,pasaport başvuru değişiklik, pasaport başvuru takip ve pasaport randevu iptal işlemleri gibi birçok işlemi gerçekleştirme imkanı sunulmuştur.

2 Nisan 2018 tarihinden itibaren Nüfus müdürlüklerinden alınmaya başlayan pasaportlar için randevunuzu telefonla ALO 199 nolu çağrı merkezini arayarak veya aşağıdaki linke tıklayıp nüfus ve vatandaşlık işleri genel müdürlüğü sitesine girerek başvurunuzu yapabilirsiniz.

https://randevu.nvi.gov.tr/#/nvi/randevu-al

yukarıdaki linkten başvuru yapacaksanız e-posta adresinizin olması gerekmektedir.        

yukarıdaki siteye giriş yaptıktan sonra karşınıza gelen sayfada PASAPORT sekmesine tıklayarak, almak gelen menüde umuma mahsus pasaport (bordo) seçerek kalan işlemleri taleplerinize göre işaretleyerek Pasaport başvurunuzu yapabilirsiniz.

Pasaport Başvurusu İptal/Değişiklik İşlemleri Nasıl yapılır?

Pasaport başvurusu yaptınız ve randevunuzu aldınız. Ancak Pasaport randevusunu iptal etmeniz gerekiyor. Değişiklik ve iptal işlemlerini anlatmadan önce 1 ayda ( 30gün ) en fazla 3 kere Pasaport randevusu iptal işlemi yapabilirsiniz.

Pasaport başvurunuzu https://randevu.nvi.gov.tr adresine girerek ”Başvuru durumunu sormak istiyorum” menüsünden  iptal/değişiklik işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Başvuru esnasında e-posta adresinize gönderilen referans numaranızı girerek Pasaport randevu iptal/değişkilik işlemlerinizi kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

“Pasaport Randevu Alma, Değişiklik ve İptal İşlemleri” üzerine 7 yorum

Yorum yapın