Pin Kodu İptal Etme

Telefonun ve hattın kullanım sorumluluğu tamamen sahibindedir. Kötü amaçlı kullanımlara karşı veya özel hayatın gizliliği ilkesi gereği, telefonunun sadece kendisi tarafından açılması isteyen kişi, pin kodu güvenliği kullanır. Pin kodu hatırlamak için zorsa, hat sahibi tarafından değiştirebilir. Değiştirme işleminden önce iptal işlemi gerekir.

Hat Yenileme Pin Kodu Değişir mi?

Telefon numaranız aynı kalmak şartıyla, telefona takılan kartın yenilenmesi işlemine hat yenileme denir. Hat yenilemek, çipli mini kartın kaybolması halinde gerekebilir. Hat sahibi, kimlik belgesini göstermek kaydıyla, operatörün şubelerinden yeni hat kartını alabilir. Bu numaranın yeni olması anlamına gelmez, sadece o hatta ait bilgilerin yüklendiği yeni bir çipli kart verilmesi anlamına gelir. Çipe yüklenen bilgiler yeni olduğundan, eski pin artık geçerli değildir. Bu yüzden yeni kart cihaza takıldığında, öncekinden farklı bir pin kodu ile açılması gerekir. Pin kodu iptal etme işlemi sayılmaz, çünkü artık önceki kart kullanıma tamamen kapanır.

Yeni takılan hat kartı, telefonda kurulu tüm uygulamalar tarafından yeniden tanınır. Bu da banka işlem uygulamaları için güvenlik açığı anlamına geldiğinden, yenilenen hattın sahibinin tüm banka uygulamaları için ATM aracılığıyla yeniden aktifleştirme işlemi yapmasını gerektirir.

Pin Kodu İptal Etme

Pin Kodu Yenileme

Pin kodu, telefonu kötü amaçlı kişilere karşı korumak için vardır. Sadece telefonun sahibi açabilsin diye vardır. Kimi zaman telefonun sahibi olan kişi de bu kodu yanlış girebilir. Bunun için 3 kere yanlış girme şansınız var, tekrar denerseniz hat kendini kapatır. Bu durumda hattı satın aldığınız, çipli kısmını ayırdığınız kredi kartı büyüklüğündeki ilk karta ihtiyacınız var. Bu kartın üzerinde yer alan bilgileri kullanarak pin kodu iptal etme yaparak yeni kod yazabilirsiniz.

Pin kodunuzu bir yerlere not olarak yazmadıysanız, ilk verilen kartı ve zarfı da bulamıyorsanız, hattınız bir süre kapalı kalmalı. Semtinizdeki servis sağlayıcı bayisine giderek, sadece onlarda bulunan cihazlar sayesinde telefon kilidinden kurtulabilir. Küçük bir bayi olsa bile, cihazlardan ellerinde bulunmasa bile sorun olmaz, sizin bilgilerinize ulaşarak, telefon kilidini yine de açabilirler.

Puk Kodu Nedir?

Yeni bir telefona takmak için veya var olan ama eskiyen ya da kaybolan mini chip kartınızı aldığınızda size bir zarf verilmiştir. Bazen küçük karton bir muhafaza gibi görünebilen bu zarfın içinde, sadece hat sahibinin bilmesi gereken kodlar var. Bu kodları şube çalışanları dahi bilmemeli çünkü hattın güvenliği ve kullanımı sadece sahibine ait.

Bu kart üzerinde yazan ilk grup koda pin kodu denir. İkinci grup kodlara ise Puk denir. Puk kodu, daha çok pin kodunun bir üst yetkilisi gibi düşünülebilir. Mesela; telefonunun yeterince güvenli olduğunu düşünen sahibi, pin kodu iptal etme isterse, Puk kodu girerek bu işlemi yapmak zorundadır.

 

Yorum yapın