Sağlık Bakanlığı Aile Hekim Bilgisi Sorgulama ve Öğrenme

Ülkemizde son yıllar içerisinde sağlık sektöründe pek çok farklı atılım gerçekleştirilmiştir. Aile Hekimliği de gerçekleştirilen atılımlar neticesinde ortaya çıkmıştır.Ortaya çıkan sistem sayesinde her mahallede yer alan Aile Hekimliği Birimi belli hanelere bakan doktorları bünyesinde bulundurmaktadır. Hane bireyleri, sağlık problemleri için aile hekimlerinden randevu alarak hastanelerden önce bu alanlarda tedavilerini olabilmektedir. Özellikle nüfus yoğunluğu az olan bölgelerde muayene için randevu şartının da gözetilmediği bilinmektedir.

Bireylerin randevu sistemlerini kullanabilmeleri için öncelikle aile hekimlerinin kim olduğunu öğrenmeleri gerekmektedir. Bunun için Aile Hekimliği Birimlerine gitmeye gerek yoktur. Çünkü e – Devlet Kapısı aile hekim bilgisi sorgulama sistemini kullanımlara açmıştır. Bireylerin kullanıma açılan sistemlerden yarar sağlayabilmeleri için e – Devlet şifrelerinin olmasından başka bir şart da yoktur. Henüz e – Devlet şifresi edinmemiş olan vatandaşlar, herhangi bir PTT şubesinden şifrelerini edinebilmektedir. Şifre edinimleri aynı zamanda mobil ve internet bankacılığı ile de sağlanabilmektedir. Alınan şifrelerin ilk girişlerden sonra özelleştirilmesi ile daha güvenli bir kullanım garantisi verdiği bilinmektedir. Peki, e – Devlet ile aile hekimliği nasıl sorgulanmalıdır?

Sağlık Bakanlığı Aile Hekim Bilgisi Sorgulama Nasıl Çalışır?

Bireylerin e – Devlet Kapısı kullanımları mümkün olduğunda basit şekilde gerçekleştirilmeye çalışılmaktadır. Bu nedenden ötürü gerçekleştirilen sorgulamaların büyük bit bölümü ilgili linke tıklanmasından hemen sonra otomatik bir şekilde ekranlara gelmektedir. Aile hekimliği sorgulaması da otomatik olarak gerçekleşen işlemlerden biridir. Bunun için metin sonunda verilmiş olan linke tıklanması yeterlidir. Ancak gelen sonuçlar, bireylerin ikametgâh bilgilerine göre yayımlanmaktadır. Herhangi bir taşınma işlemi geçirilmişse ikamet değişimleri yapılmadan aile hekimi de değişmeyecektir.

Bireyler Sağlık Bakanlığı aile hekim bilgisi sorgulama sayfasını açabilmek için https://www.turkiye.gov.tr/aile-hekim-bilgisi linkini kullanmalıdır.

Yorum yapın