Siyasi Parti Üyelik İptali

Birçok insan siyasi partilerine olan bağlılığını bu siyasi partilere üyeliği gerçekleştirerek pekiştirmektedir. Böylece siyasi partisinin gelişimi için ufakta olsa katkıda bulunmak istemektedir. Kimisi ise daha çok çevre edinmek amaçlı bu siyasi partilere üye olsa da, sonuç olarak bir zaman sonra insanların fikirleri değişebilmektedir. Bu yüzden de bağlı bulunduğu siyasi partiden üyeliğini iptal ettirmek istemektedir. Peki siyasi parti üyelik iptali nasıl gerçekleşmektedir?

Siyasi Partiler İçin Üyelik İptali Nasıl Olur?

Siyasi parti üyelik iptali için bağlı olduğunuz şehirde ki parti binasından üyelik iptalini gerçekleştirebileceğinizi öncelikle belirtelim. Bu tabi işin uzun kısmı ve daha öncesinde sadece bu yol ile üyelikler silinebiliyordu. Üstelik başvurunuz sonrasında üyelikler hemen silinmiyor ve bir incelemeye tabi tutuluyordu. Uygun görüldüğü takdirde de siliniyordu. Şimdi ise e-Devlet üzerinden bu işlemlerinizi yapabilme imkanı bulunuyor. Bunun için tek yapmanız gereken e-Devlet uygulamasından veya Turkiye.gov.tr adresi üzerinden e-Devlet şifreniz ile sisteme giriş yapmak. Öncelikle bir siyasi partide üyeliğiniz olduğunu hatırlamıyorsanız, arama çubuğuna “Siyasi parti üyelik sorgulama” diye bir arama gerçekleştirin.

Burada daha önce bir üyeliğiniz var ise size gösterilecektir. Bu sefer “siyasi parti üyelik iptali” yazıyoruz ve sistem bizi bu konuda yönlendiriyor. Sonuç olarak da birkaç dakika içinde üyelik iptalini sorunsuz olarak yapabiliyorsunuz. Tarayıcınızdan https://www.turkiye.gov.tr/yargitay-siyasi-parti-uyeligi-iptal-basvurusu bu linki açarak ilgili sayfaya gidebilirsiniz.

Yorum yapın