Sosyal Güvenlik Kurumu 4A/4B İşgöremezlik Ödemesi Görme

Sosyal Güvenlik Kurumu işgöremezlik ödemesi belli şartlar altına giren personellere yapılmaktadır. Meslek hastalıkları, iş kazaları ya da annelik bu ödeneklerin alınma nedenlerinden sadece birkaçı olarak bilinmektedir. Geçici olarak verilenlerinin olduğu gibi ödemenin devamlı alındığı nadir durumlar da bulunabilmektedir. Geçici ödemeler, sağlık kuruluşlarının uygun gördüğü istirahat süresi boyunda yapılmaktadır. Sürenin sona ermesinden sonra işgöremezlik ödenekleri de kesilmektedir. Böylece çalışma hayatlarına geri dönen personeller normal oranlarda olan maaşlarını yeniden almaya başlayabilmektedir.

SGK bağıntısı olan personellerin geçici işgöremezlik ödeneği sorgulamak için e – Devlet Kapısı’ndan yardım almaları mümkündür. Ödenekler yasalarda belli olan rakamlar üzerinden yapılmaktadır. Personeller tedavilerini ayakta oluyorlarsa, günlük kazançlarının üçte ikisi, işgöremezlik ödeneği olarak tanımlanmaktadır. Yatarak tedavi gören bireyler ise günlük kazançlarının yarısını ödenek olarak almaktadır. Ödenek tanımlamaları işgöremezliğin üçüncü gününden sonra hesaplanmaya başlamaktadır. Bu neden yüzünden bireyler bir ya da iki gün sonrasında sorgulama ekranını açmaları halinde herhangi bir bilgi göremeyeceklerdir. Bu gibi durumlarda ekranlarda “Sisteme kayıtlı işgöremezlik ödeme bilginiz bulunmuyor.” cümlesi gelmektedir.

E – Devlet Kapısı SGK İşlemleri

İşgöremezlik sorgulamaları E- Devlet Kapısı üzerinden gerçekleştirilen SGK işlemlerinden biri olarak tanımlamaktadır. Kullanıcılar sorgulamalarında alt kısımda hazır olarak verilen linke tıklamalıdır. E – Devlet girişi olan bireyler anında sorgulama sonuçlarını ekranlarına görebilmektedir. Sistem girişi olmayan vatandaşlar ise ilk adımda sistem girişlerini yapmalarından sonra sonuçlara otomatik olarak yönlendirilmektedir. Sistem hızlı şekilde açıldığından dolayı bu alanda uzun bekleme süreleri yaşanmamaktadır.

Sosyal Güvenlik Kurumu 4A/4B İşgöremezlik Ödemesi Görme ya da sorgulama için https://www.turkiye.gov.tr/4ab-isgoremezlik-odemesi-gorme linki kullanımdadır. Bireyler görüntüledikleri sonuçları ekranların sağ üs kısımlarında yer alan yazdırma sistemi sayesinde yazıcılarından çıktı olarak alabilmektedir.

Yorum yapın