Sosyal Güvenlik Kurumu 4A Emekli Ödeme Bilgileri

Sosyal Güvenlik Kurumu 4A emekli ödeme bilgileri kapsamında emeklilerin ödemelerini hangi oranlarda ve ne zaman alacaklarını açıklamaktadır. Yakın geçmişe kadar emekliliklerin bilgi erişimi sağlayabilmeleri için Sosyal Güvenlik Kurumu binalarına giderek şahsi olarak başvuruda bulunmaları gerekiyordu. Gerçekleştirilen bürokrasi işlemlerinden sonra ise emeklilerin ödeme bilgilerine ilişkin olan belgelere erişimleri mümkün hale geliyordu. Ancak günümüzde emekli ödeme bilgileri internet üzerinden de elde edilebilmektedir. Bunun için e – Devlet Kapısı’nın kullanılması gerekmektedir.

Online olarak erişim sağlanan e – Devlet Kapsısı sadece Sosyal Güvenlik Kurumu emekli ödeme bilgilerini sorgulamak için kullanılmamaktadır. vatandaşlar sistem aracılığı ile farklı bakanlıklar ve müdürlüklerde olan bilgilenme işlemlerini online olarak halledebilmektedir. Bir hayli hızlı çalışan sistemin kullanılabilmesi için e- Devlet şifreleri gerekmektedir. Şifre alımları PTT şubelerinden bireysel olarak gerçekleştirilebilmektedir. Şifre alımlarında yapılan son yeniliklerden sonra online olarak da alımlar olmaya başlamıştır. İnternet bankacılığı ya da bankaların mobil uygulamaları üzerinden anında şifre edinmek mümkündür. Bu şekilde şifre alımlarında ücret talep edilmemektedir.

SGK 4A Emekli Ödeme Ekranı

Bireylerin sistem açılımı için öncelikle yazının son kısmında olan linke tıklamaları gerekmektedir. Sonraki adımda ise e – Devlet girişi yapılmalıdır. Giriş işlemlerinin başarılı bir şekilde yapılmasının ardından sorgulama ekranı herhangi bir ek işleme gerek duymaksızın açılmaktadır. Bu da e – Devlet Kapısı’nın kullanım kolaylığını göstermektedir. Açılan sayfanın sağ kısmında farklı sorgulama formları bulunmaktadır. Kullanıcılar bu kısımda yer alan formda istenen bilgileri vermeleri halinde, geçmiş dönem ödemeleri hakkında net bilgi dökümü elde edebilmektedir.

SGK 4A emekli ödeme bilgilerini görüntüleyebilmek ve sistem üzerinde işlem görmek için https://www.turkiye.gov.tr/4a-emekli-odeme-bilgileri linkine tıklanması, sonrasında ise anlatıldığı şekilde hareket edilmesi gerekmektedir.

Yorum yapın