Sosyal Güvenlik Kurumu 4A Hizmet Dökümü Sorgulama

Ülkemizde devler kurumlarında çalışan personellerin tek tip sigorta biçimleri bulunmamaktadır. SGK 4A da devletin, personelleri için sunmuş olduğu sigorta biçimlerinden biridir. Yakın geçmişe kadar sigorta konusunda Emekli Sandığı, SSK ve Bağ – Kur şeklinde farklı ana bölümler bulunmaktaydı. Son yapılan düzenlemelerin ardından sayılan sistemlerin tamamı SGK 4A ana başlığı altında toplanmıştır. Bu sayede bürokrasi işlemleri ile harcanan vaktin daha kısa zamana indirgenmesi hedeflenmektedir.

İnternet teknolojilerinin gelişmesinden sonra bireylerin herhangi bir kuruma başvurmak zorunlulukları olmadan Sosyal Güvenlik Kurumu 4A Hizmet Dökümünü elde etmelerini sağlamıştır. Bu bağlamda işyerlerinde sigortalı olarak çalışan kişiler bilgilerini e – Devlet Kapısı ile gerçekleştirebilmektedir. e – Devlet Kapısı kullanımlarında her vatandaşa özel bir şifre verilmektedir. İlk kullanım zamanlarında şifre alımları için PTT’ye bireysel başvurular yapılması gerekmekteydi. Ancak günümüzde mobil bankacılık sistemleri ya da bankaların mobil uygulamaları ile saniyeler içerisinde şifre edinimi mümkündür. Üstelik şifre edinimleri için herhangi bir ücret ödemesi talebi de yoktur. Vatandaşlar hizmet sorgulama sistemi için almış oldukları şifrelerle e – Devlet Kapısı girişi yapmalıdır.

Sosyal Güvenlik Kurumu 4A Hizmet Dökümü Sorgulama Linki

4A kapsamındaki hizmetlerin sorgulanmasında sistemler Sosyal Güvenlik Kurumu ve e – Devlet Kapısı ortak çalışması neticesinde kullanıma sunulmuştur. Vatandaşlar aşağı kısımda yer alan link üzerinden anında sorgulamalarını yapabilmektedir. Linkin kullanımı için kimlik doğrulaması yani e –Devlet Kapısı girişinin yapılması gerekmektedir. Sonrasında açılan sayfada sicil numarası, işe başlama tarihi, 4A uzun vade hizmeti ya da tescil kayıtları görülebilmektedir. Bireylerin hizmet dökümlerini sağ kısımdaki yazıcı butonu sayesinde yazdırmaları da mümkündür.

SGK 4A Hizmet Dökümü soğulama linki https://www.turkiye.gov.tr/4a-hizmet-dokumu şeklindedir. Linke tıklanarak sayfaya otomatik yönlendirme sağlanabilmektedir.

Yorum yapın