Spotify Premium İptal Etme 

Akıllı telefonlar yaygınlaşmaya ve her eve bir bilgisayar girmeye başlayan 2000’li yılların başlarında, müzik sektörü geri dönülmez bir değişime uğradı. 70’lerde plaklardan yayılan ezgiler, 80’lerde kasetlere dönmüştü. 90’ların gözdesi ise CD’lerdi. CD ile müzik dinlemek, çok uzun süre devam edemeden MP3 denen formatla tanıştık. Artık MP3 player denen cihaz vardı hayatımızda. Fakat bu da çok uzun sürmedi. Şu an 10’lü yaşlardaki bireylere “MP3 nedir” diye sorulsa, muhtemelen cevap bile veremezler. Android ve diğer işletim sistemleri sayesinde, artık her an kullanılabilen internet ve müzik uygulamaları ile istediğiniz an istemediğiniz kadar çok şarkıya ulaşabilirsiniz.

Spotify Premium İptal Etme 

MP3 Nedir?

MP3, bir ses kaydetme ve çalma sistemidir. Bu sistem, ilk çıktığı zamanlar itibariye müzik üzerine yoğunlaştı. Kaset ve CD zamanlarını bitiren bu icat ile müzik sektörü büyük bir darbe aldığından telif yasaları devreye girdi. Başlangıçta kontrolsüzce MP3 formatına çevrilen ve şartsız paylaşılan şarkılar dikkat çekmiyordu, ancak zamanla CD satışlarını hatta konser bilet satışlarını bile azalttığı fark edildi ve bilgisayarda, telefonda bulundurmak suç haline geldi. Öyle ki; şirket bilgisayarında MP3 bulundurmak, işten çıkarma sebebi bile sayıldığı zamanlar oldu.

MP3 ve benzeri sistemlerin yerini alan Spotify, çok cüzi ücretlerle dünyada var olan ve var olacak olan tüm şarkılara ulaşabilmeyi sağladı. Ücretsiz de kullanılabilen uygulama, Premium seçeneği ile ücretli hale geldi. Spotify Premium iptal etme seçeneği de eklendi.

Spotify Çalma Listesi Nasıl Yapılır?

Uygulamayı kullanırken, seçtiğiniz ve aradığınız şarkılar ve şarkıcılardan, sizin genel kullanıcı profiliniz çıkartılır. Bu genel özelliklere göre, sevebileceğiniz ve dinlemek isteyebileceğiniz şarkılar ve şarkıcılar size otomatik öneri olarak sunulur. Adı direk olarak çalma listesi olmasa da siz bir şarkıyı dinlerken, farklı bir seçim yapmazsanız, bu otomatik öneri şarkılar çalmaya devam edebilir. Bir de sizin kendi istediğinizle oluşturduğunuz bir dinleme listesi vardır, adına çalma listesi dedir. Dinlediğiniz şarkının sol altında görülen kalp sembolü, şarkıyı listenize eklemek için vardır. Spotify Premium iptal etme işlemi yaparsanız, bu liste silinir ama yok olmaz. Yeniden premium olursanız, listenizi tekrar görebilirsiniz.

Spotify Reklamlar Nasıl Kapatılır?

Spotify uygulamasının kendi oluşturduğu bir tür algoritması vardır ve kendince size uygun olan şarkıları sırayla çalmaya devam eder. Elbette her şarkı size uygun olmayabilir. Bu durumlar için “şarkı atlatma” seçeneği sunmuş olan program, premium üye olmayanlar için bu seçeneğe günlük 4 adet gibi bir kısıtlama koymuştur. 4 tane istemediğiniz şarkıyı atlatınca, artık devamını dinlemek zorunda kalırsınız. Bu durum reklamlar için de geçerlidir. Reklamların tümünü dinlemek zorunda kalırsınız, ücretsiz üyelikte skip seçeneği yoktur. Ücretli üye olup, gerektiğinde Spotify Premium iptal etme özelliğini kullanmanız mümkündür.

Yorum yapın