Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Tapu Bilgileri Sorgulama

Ülkemizde bulunan e – Devlet Kapısı sistemleri sayesinde pek şok farklı sorgulama sistemi online şekilde çalışabilmektedir. Bu çalışma sistemlerinden biri de Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tapu bilgilerini sorgulama ile alakalıdır. Vatandaşlar sistem sayesinde üzerlerine kayıtlı olan taşınmazların listesini sıralı bir şekilde ekranlarında görebilmektedir. Sistem, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü ile gerçekleştirilen işbirliği neticesinde kullanıma açılmıştır. Bu sayede bilgilerin güncel olması sağlanmaktadır. Ancak kullanıcılar ekranlarda yine de gerçek olmayan bilgiler görüyorlarsa Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü ile irtibat kurmak zorundadır.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tapu sorgulama sistem kullanımı için e – Devlet şifresi girişleri şarttır. Ancak sistemin çalışabilmesi için vatandaşların TAKBİS ’te T.C. Kimlik No kayıtlarının bulunması gerekmektedir. Kaydı olmayan kullanıcılar için ekranda uyarı mesajları ve sistemin neden çalışmadığına yönelik bilgilendirme yazıları yer almaktadır. Kullanıcılar herhangi bir resmi makamda ya da özel işlemleri için var olan belgelerini yazdırabilmektedir. Üzerinde taşınmaz olmadığının kanıtı için de bu sayfanın sağ kısmındaki yazdırma butonu kullanılabilmektedir. Sayfada yer alan bilgiler giriş yapılan tarihe göre değerlendirilmektedir.

Online Tapu Bilgileri Sorgulama

Online olarak tapu bilgilerini sorgulama ekranlarından farklı işlemlerin gerçekleştirilmesi de mümkündür. Taşınmaz ya da taşınmazların üzerinde yapılacak işlemler hakkında bilgi alma sistemi var olan ek işlemlerden birdir. Bunun yanı sıra kullanıcılar TC No’ları ile eşleşmeyen taşınmazlarını beyaz etmek ya da beyan sonuçlarını görüntülemek için de alt kısımda linki verilen adresi kullanabilmektedir. Linkin kullanımı için herhangi bir mesai saati bunmamaktadır.

Ayrıca vatandaşlar Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tapu bilgilerini sorgulama linki olan https://www.turkiye.gov.tr/tapu-bilgileri-sorgulama adresini akıllı cep telefonlarından ve tabletlerinden de kullanabilmektedir.

Yorum yapın