Telefonda Arayanı Engelleme ve Engeli Kaldırma

Günümüzde istenemeyen numaraları engellemek geçmiş yıllara göre daha kolay bir şekilde yapılabilmektedir. Bu durum artık hem akıllı cihazlar üzerinden hem de operatörler üzerinden tercih edilen yöntemler aracılığı ile gerçekleşebilmektedir. Telefonda arayanı engelleme engellenen numaranın bir daha size ulaşamamasını ya da mesaj gönderememesini sağlamaktadır. Üstelik engellenen kişilerin geçmiş aramaları çarı geçmişlerinden de otomatik bir şekilde silinmektedir.

Android kullanıcılarının telefonlarında arayanları engelleme işlemleri rehberlerinden gerçekleşmektedir. Son zamanlarda yeni çıkan modellerde değişim göstermekle birlikte sistem genellikle aynı yol haritasından devam etmektedir. Kullanıcılar engellemek istedikleri numaranın üzerine uzun bir şekilde basmalıdır. Bu sayede ekranlara küçük bir panel açılmaktadır. Telefonda numara engellemek için numarayı engelleye basarak işlemlerin sona ermesi sağlanabilmektedir.

Telefonda Arama Engelleri Nasıl Kaldırılır?

IOS cihazlarda numara engellemesi de hemen hemen Android ‘e benzer şekilde gerçekleşmektedir. Yine rehbere ya da son aramalar bölümüne giriş yapılmalıdır. Numaraların yan kısımlarında bulunan “i” harfine basılmalıdır. Sonrasında ise ekranlara gelen engelleme butonuna basarak işlemler bitirilmektedir. Telefonda arayan engelini kaldırmak için ise telefon ayarları açılmalıdır. Bu alanda diğer başlığı altında engellenen numaralar sıralı bir şekilde gösterilmektedir. Bireyler hangi numaranın engelini kaldırmak istiyorsa o numaranın yan kısmındaki yere dokunmalıdır. Böylelikle arayanların engelleri kaldırılmış sayılmaktadır. İstenen durumlarda numaralara yeniden engel konulmasında herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

Örnekle açıklayacak olursam Samsung A6 android bir cihazda aşağıda resimde görüldüğü üzere öncelikle rehberde kişiyi görüntülüyoruz. Akabinde üç nokta alt alta olan çizgiye tıklayarak açılan menü seçeneğinden “Kişiyi Engelle” seçeneğine tıklıyoruz. Böylelikle rehberde kayıtlı olan bu numarayı engellemiş oluyoruz. Engeli kaldırmak içinse yine aynı şekilde menü seçeneğine tıklayarak “Kişinin Engelini Kaldır” seçeneğini seçiyoruz.

Yorum yapın