Trafik Sigortası İptal Etme İşlemleri Yapılması Gerekenler

Trafik sigortası günümüzde aracı olan her kişinin yaptırması zorunlu olan bir sigorta olmaktadır. Yeni bir araç alan kişiler bu sigortayı yaptırmadan trafiğe çıkamamaktadır. Kişiler trafik sigortasını yaptırmayı geçirdiği takdirde ise gecikme faizi ile karşı karşıya kalmaktadır. Trafik sigortasını geciktiren kişilerin bütçesinden her yıl %5 daha fazla para çıkmaktadır. Bunun için trafik sigortasının yapılması ve yenilenmesi belirli aralıklarla gerçekleşmesi gerekmektedir.

Tüm bunların yanında bazı durumlara bağlı olarak insanlar trafik sigortası iptalini gerçekleştirmektedir. Trafik sigortası bilindiği üzere her yıl yenilenmek zorundadır. Yukarıda da belirttiğimiz gibi yenilenmediği sürece kişiler üzerinde maddi yükümlülük oluşacaktır.

Trafik Sigortası İptali Nasıl Olur?

Trafik sigortasını iptal ettirmek isteyen kişiler nasıl bir yol izleyeceklerini merak etmektedir. Trafik sigortası yenilenmenin dışında bazı durumlarda iptal edilebilmektedir. İptal durumunu gerektiren durumlar da trafik sigortası genel şartlarında belirtilmiştir.

Trafik sigortasını yapan da yaptıran da belli sorumluluklara ve iyi niyet esasına göre çalışmaktadır. Karşılıklı olarak bu durumların yerine getirilmemesi, trafik sigortasının iptali veya feshedilme hakkını doğurmaktadır. Sürücülerin görevleri arasında poliçe düzenleme esnasında verilen bilgilerin doğru olmasıdır. Sigorta şirketi sigorta yaptıranın verdiği bilgilerin hatalı veya eksik olduğunu fark ettiği durumlarda sigortayı iptal edebilmektedir.

Trafik sigortası iptali ve geri iadesi konusu da kullanıcılar da tarafından merak edilmektedir. Trafik sigortasını iptal ettiren kişilerin geri kalan günleri hesap edilerek hesaplarına yansıtılmaktadır.

Yorum yapın