UYAP SMS Aboneliği İptali

UYAP, Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi olarak bilinmektedir. Sitenin ülkemizdeki vatandaşlara pek çok dava işleminde kısa süreli sonuç alma avantajı sağladığı bir gerçektir. Özellikle SMS bilgilendirme sistemi sayesinde vatandaşlar öncelikle haklarında açılmış olan dava bilgilerini ceplerinde görebilmektedir.

UYAP sadece dava bilgilerini değil kurum içerisinde yayımlanan atama ya da yer değiştirme şeklindeki bilgileri de otomatik bir şekilde kullanıcıların cep telefonlarına mesaj olarak göndermektedir. Bu bağlamda UYAP SMS hizmetleri pek çok kesim tarafından kullanılmaktadır. Ancak kullanımlara bir kez başlanması devamlı olarak sürdürülmesini gerekli kılmamaktadır. Bireyler istedikleri zaman aboneliklerini anında iptal etme seçeneklerine sahiplerdir. Peki, UYAP SMS aboneliği nasıl iptal edilir?

UYAP SMS Abonelik İptal İşlemleri

UYAP SMS abonelik iptali bireylerin sisteme kayıtlı olan cep telefonlarından gönderecekleri bir kısa mesaj sayesinde anında iptal olmaktadır. Ancak bunun için aynı zamanda kimlik numaralarının da bilinmesi gerekmektedir. Kullanıcılar cep telefonlarındaki mesaj bölümünü açarak öncelikle TC Kimlik No bilgilerini yazmalıdır. Sonrasında ise bir boşluk bırakılarak ABONEIPTAL yazılarak 4060’a gönderilmektedir.

Kullanıcıların cihazlarını kaybetmeleri ya da numara değiştirmeleri sonrasında da UYAP SMS aboneliğinden çıkma fırsatları bulunmaktadır. Bunun için nüfus cüzdanı fotokopisi, telefon numarası ve TC Kimlik No bilgilerini içeren bir dilekçe 0312 293 22 22 numarasına çekilmelidir. Numara ilgili bilgi işlem dairesine aittir.

Yorum yapın