Vakıfbank Bireysel Emeklilik (BES) İptali

BES otomatik Katılım Devletin tasarrufu teşvik etmek amacıyla çıkarmış olduğu Zorunlu bireysel emeklilik sistemi (otomatik katılım ) veya otomatik bes diye tabir ettiğimiz sistemin iptal işlemleri ve caymak hakkına nasıl başvurulacağını anlatacağız.

Bireysel emeklilikte 2 çeşit vardır:

1- Bireysel Emeklilik Sistemi: Kişi kendi isteğiyle bir bireysel emeklilik acentesinden kendi adına sisteme giriş yapar

2- Otomatik Katılım Sistemi: Çalıştığınız kurumda yasa gereği işveren tarafından zorunlu olarak yapılan bireysel emekliliktir.

İptal işlemleri için bilgi vermeden önce mağduriyet yaşamamanız için 60 gün içinde sistemden çıkışlar cayma olarak değerlendirilip hiçbir ek ücret ödemenize gerek olmazken, 60 gün üzeri iptal işlemlerinde asgari ücretin %85 oranınında bir kesinti ile karşı karşıya kalabileceğinizi hatırlatmak isterim.

Kısaca bireysel emeklilik hakkında bilgi verdikten sonra Vakıf bank bes iptali nasıl olur?Cayma hakkı nedir nasıl kullanılır? İptal olduktan sonra herhangi bir kesinti olur mu? gibi sorularımıza cevap bulacağız.

VAKIFBANK BES CAYMA HAKKI

Öncelikle çok yaygın olan otomatik katılım sisteminden çıkmanın en kolay yolu cayma hakkını kullanmaktadır. Cayma hakkı: yasal mevzuatın bireysel emeklilik sistemi sahibine sınırlı bir süre içinde kayıtsız şartsız verdiği iptal etme hakkıdır.

Vakıfbank bireysel emekliliğininiz işveren tarafından otomatik olarak yapıldıysa veya bankadan kredi çekerken zorunlu olarak yapıldıysa bu tür yapılan bireysel emeklilik poliçelerinin tamamınından 60 gün içerisinde cayma hakınızı kullanarak iptal edebilirsiniz.

1- SMS yoluyla iptal/cayma

Vakıf emeklilik bes/vakıf bank bes iptal etmek için tek bir SMS göndermeniz yeterli olacaktır.

”VEML” yazıp bir boşluk TC kimlik numaranız bir boşluk ”CAYMA” yazıp doğum tarihinizi gün.ay.yıl (aralarda nokta olacak) formatında yazarak 4933’e göndererek cayma hakkınızı kullanabilirsiniz. Bu yol 60 gün içerisinde kullanacağınız cayma hakkınız için geçerlidir.

2- Çağrı merkezini arayarak iptal/cayma

Vakıfbanktan yapılan bireysel emeklilikleri ilgili bankadan iptal edemezsisniz. Çünkü emeklilik işlemlerini yapan şirket vakıf emeklilik A.Ş.’dir. Dolayısıyla vakıf emekliliğin çağrı merkezini aramanız gerekmektedir.

Şimdi sizi çağrı merkezlerinin karmaşıklığına takılmadan direk olarak çağrı merkezi yetkilisine bağlanarak iptal işlemlerini gerçekleştirmeniz için kısa yolu anlatacağım. Eğer bireysel emekliliğinizi iptal edecekseniz, mail adresinizin olması gerekmektedir. Eğer yoksa 3 adet verecekleri evrakı posta yoluyla size iletmeleri gerekeceği için süreç uzayacaktır.

Çağrı merkezini arayıp iptal talebinizi ilettikten sonra size;

  • 1-Vakıf emeklilik ayrılma talep formu
  • 2-Vakıf emeklilik hesap özeti
  • 3-Vakıf emeklilik ayrılma bilgi formu

evraklarını gönderdikten sonra evrakları imzalayarak mail,faks veya posta yoluyla varsa ödenmesi gereken tutar 20 iş günü içerisinde verdiğiniz banka hesabınıza iade olur.

Vakıf emeklilik çağrı merkezi 444 9 237 veya 0(850) 222 9 237 numaralarından birini aradıktan sonra 2 ‘yi tuşlayın, TC kimlik numaranızı girin, sonra doğum tarihinizi gün,ay,yıl olarak girin, sonra 6’yı tuşlayın, sonra 2’yi tuşlayın müşteri temsilcisine bağlanacaksınız iptal talebinizi ileterek yukarıdaki adımları izledikten sonra iptal işlemi gerçekleşecektir.

Yorum yapın