Vekalet Verme ve İptal İşlemi Nasıl Yapılır

Vekalet verme ve iptal etme işlemleri noterler aracılığıyla ülkemizde gerçekleştirilmektedir. Bu yazı içeriğinde sizlere nasıl vekalet verileceğine ve verilen vekaletin nasıl iptal edileceğine değineceğiz.

Kişiler, hukuki işlemlerini vekalet vererek bir başkası (avukat, temsilcileri) aracılığıyla da gerçekletirebilirler. Yani vekalet alan, vekalet veren kişi adına işlemleri verilen vekaletname kapsamında yürütebilir. Vekaletnameler genel ve özel olarak verilmektedir. Genel vekaletnamede temsilci genel olarak bütün işlerde vekalet hakkı, özel vekaletname ise sadece belirli işlemler için geçerlidir. Bu yüzden vekaletname verilirken özellikle sınırlar iyi belirtilmelidir.

Vekalet Verme İşlemi Nasıl Yapılır ?

Vekalet işlemi için 2 adet fotoğraf, vekalet verecek ve verilecek kişinin nüfus cüzdanı örneği ayrıca işlemle bağlantılı olarak araç satışı ise ruhsat, gayrimenkul ise tapu vb. Bilgilere ihtiyaç duyulmaktadır.

Bu belgeleri hazırladıktan sonra noterde size vekaletin hangi konuda olacağı, neleri kapsayacağı sorulur. Sizden gelen bilgilere göre vekaletnameye eklemeler yapılır ve taraflarca imza altına alınır. İmzalanan bu sözleşmelerin birer nüshası taraflarda diğer nüshası da noterde kalır.

Vekalet Nasıl iptal edilir?

Vekaleti noterlerden verdiğimiz gibi iptal etme işlemini de yine noterler aracılığıyla gerçekleştiriyoruz. Noterde azilname düzenlemek istediğinizi belirterek vekaletname iptal işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Vekalet iptal edilirken iptal edilen yetkiler açıkca belirtilmelidir. Vekaletnamede belirtilen sınırlar aşılır ya da yapılması gerekenler yapılmazsa vekalet iptal edilebilir.

Vekalet için eğer süre belirtilmediyse iptal işlemini gerçekleştirmek için notere gitmeniz gerekmektedir. Fakat vekalet için süre belirtilmişse, süre dolduğunda vekalet kendiliğinden iptal olacaktır.

Farklı Yerdeki Kişiye Vekalet Verme

Vekalet vermek istediğiniz kişi farklı bir konumda ise; vekaleti alacak olan kişi nüfus cüzdanı fotokopisini size (bilgisayar aracılığı) ile gönderir. Size gelen nüfus cüzdanı fotokopisi ve kendi kimliğiniz ile notere giderek vekalet çıkartabilir ve bu vekaleti çıkardığınız kişiye posta yolu ile göndererek işlemi tamamlayabilirsiniz.

Dikkat

Vekalet konusunda sorun yaşanmaması için mutlaka yazılı noterde bir sözleşme hazırlanması faydalı olacaktır. Yine sözleşmenin iptal edilmesi için resmi merci olan noterler kullanılmalıdır. Sözlü olarak işlem yapılmaz. Bu konu hakkında detaylı bilgiyi sizlere en yakın noterlerden öğrenebilirsiniz.

“Vekalet Verme ve İptal İşlemi Nasıl Yapılır” üzerine bir yorum

Yorum yapın